"Nağıl ziyarəti" mövzusunda sinifdənkənar loqopedik dərs. Böyük qrupda loqopedik dərs-əyləncə “Nağıl Multimedia oyununa baş çəkmək” Kim çatışmır? ”

Vaxt birgə fəaliyyətlər: 30 dəqiqə.

Uşaqların yaşı: böyük məktəbəqədər yaş (məktəbə hazırlıq qrupu).

Şagirdlərin sayı: 12 nəfər.

4 nömrəli qrupun ümumi təhsil proqramı: “Uşaq bağçasında təlim və tərbiyə proqramı” M.A. Vasilyeva.

Avadanlıqlar: C. Perraultun "Qırmızı papaq" nağılı üçün bir sıra süjet rəsmlərini əks etdirən slaydlar (6 şəkil); ev - dummy; "Kim hansı nağıldandır?" kartları ilə didaktik oyun. (6 nağıl); "Nağılı tap" kitabı; noutbuk, ekran, proyektor; “Nağıl Maşınları” nağılları toplusu və musiqi müşayiəti ilə disk; yarımdairəvi masalar və cüt-cüt düzülmüş stullar (iki yerdə); müəllim üçün kreslo ilə masa; "yollar" (uzun və qısa); söz sırasının pozulduğu cümlələr və "Qırmızı papaq" nağılının süjeti olan kartlar.

Məqsəd: uşaqların kommunikativ və idrak fəaliyyətinin inkişafı nitq oyunları və inteqrasiya çərçivəsində təlimlər təhsil sahələri: “İdrak”, “Ünsiyyət”, “Sosiallaşma”, “Təhlükəsizlik”, “Bədii ədəbiyyat”.

Tapşırıqlar.

Təhsil:

  • ünsiyyət bacarıqlarının və ünsiyyətinin inkişafı şifahi nitq məktəbəqədər uşaqlar bir sıra altı süjet şəkli və fərdi cümlələrin qurulmasından istifadə edərək bir nağılın təkrarlanmasına əsaslanır.

Təhsil:

Təhsil:

  • birgə fəaliyyətlərin bir hissəsi kimi cütlükdə işləmək bacarığını möhkəmləndirmək;
  • şəxsi keyfiyyətlərinə əsaslanaraq lider seçməyi öyrənmək;
  • kitablara qayğıkeş münasibət tərbiyə etmək;
  • bədii ədəbiyyata marağın oyanmasına töhfə vermək.

Birgə fəaliyyətin gedişi "Nağıl ziyarəti"

Birgə fəaliyyətə başlamazdan əvvəl uşaqlar üçün pulsuz fəaliyyət: dizayn, illüstrasiyalı kitablara baxmaq, lövhədə çap olunmuş və hekayə oyunları.

1. Motivasiya mərhələsi.

Müəllim ekranda “Nağıl maşınları” kolleksiyasından “Qırmızı papaq” cizgi filminin fraqmentini göstərir. Uşaqlar ekrandakı təsvirə diqqət yetirir, ayağa qalxır, ekranın yanında dayanır, maraqlanır, nağılın adını tələffüz edir (“Qırmızı papaq”)...

Bu nağılda səhvlər var: Kolobok başqa nağıldan gəldi, Balaca Qırmızı Papaq kötükdə oturmadı... Bu, Maşanın bütün nağılları qarışdırdığı (uşaqlardan nümunə cavabları) deməkdir.

Nağıl qəhrəmanlarını çaşdırmırsınız? (Yox).

Bunu sübut edə bilərsən? (Bəli).

2. Didaktik oyun: "Kim hansı nağıldandır?"

Uşaqlar xüsusi nağıllarının baş qəhrəmanının təsviri olan mərkəzi kartın yanında cüt-cüt oturur, onu eyni nağıldakı digər personajlar və əşyalar (obyektlər) ilə müqayisə edirlər.

Cüt-cüt masaya getmək üçün mənaca əks olan sözləri adlandırmaq lazımdır (nitq məşqi: "Əksinə"):

  • “Qırmızı papaq” nağılındakı nənənin neçə yaşı var? (köhnə) və anası necədir? (gənc);
  • Düyməciklərin ölçüsü nədir? (kiçik), hansı qurbağa? (böyük);
  • Pişik Basilio və tülkü Alisa hansı şəxsiyyətlərdir? (hiyləgərlər), bəs Pinokkio? (ağılsız, sadəlövh);
  • Zoluşkanın şəxsiyyəti necədir? (mehriban), onun ögey anası? (qəzəbli);
  • Dənizdən gələn 33 qəhrəman nə edir? (çıxmaq) və geri..? (içəri daxil);
  • Kolobok yolda nə edir? (yuvarlanır) və ağacın yolun yanında nə işi var? (xərclər).

Uşaqlar, “Çar Saltanın nağılı”nı kim yazıb? (A.S. Puşkin), “Düyməcik”? (G.K. Andersen), "Zoluşka"? və "Qırmızı papaq"? (C. Perrault).

Uşaqlar, sizcə, hansınız bu nağılların müəlliflərinin “mütəxəssisidir” və kartlarla tapşırığı yoxlamaq kimə tapşırıla bilər? (uşaqlar dama kimi lider seçirlər).

Uşaq lider hər cütə yaxınlaşır və o, nağılının adını deyir (6 nağıl).

3. Birgə fəaliyyət mövzusunun ünsiyyəti çərçivəsində problemli vəziyyətin yaradılması və həlli.

Müəllim təsadüfən “Nağılı tap” kitabını yerə düşür və uşaqlardan biri onu götürüb stolun üstünə qoymaq istəyir.

Kitablar yerdə olmalıdırmı? (Yox).

Kitabla nə etməli? (Baxıb oxuya bilərsiniz). Uşaq kitabın vərəqlərini vərəqləyir və bu zaman müəllim soruşur:

Bəlkə indi məhz bu gün qonağımız olan və masanın üstündə olan nağıla rast gələcəksiniz? (uşaq "Qırmızı papaq" nağılını göstərir və bütün digər uşaqları düzgün seçimə inandırır).

Uşaqlar, burada nə yazıldığını bilmək istəyirsiniz? (Bəli).

Amma cümlələrdəki sözlər çatışmır, onları doldura bilərsinizmi? (Bəli).

Müəllim mətni oxuyur, uşaqlar isə çatışmayan sözləri doldururlar.

Uşaqlar, sizcə küçədə dayanıb tanımadığı adamlarla danışmaq düzgündürmü? (Yox). Uşaqlar cavablarını izah edirlər.

Uşaqlar, sizcə bu gün bizim ən vacib nağılımız hansıdır? (Bu “Qırmızı papaq” nağılıdır).

4. Nitqin leksik və qrammatik strukturunun inkişafına yönəlmiş nitq məşqləri.

Canavar nənənin evinə çatmaq üçün hansı yolu seçdi? (Ən qısası). Uşaqlar bir-birinin ardınca musiqi sədaları altında, ayaq barmaqlarında sıçrayışlarla (əlləri kəmərlərində) qısa bir "yol" boyunca "ev"ə doğru hərəkət edirlər.

Uşaqlar, evdə nə olduğunu bilmək istəyirsiniz? (Bəli).

Uşaqlardan biri “ev”dən tapşırıqları olan kartları çıxarır. Uşaqlarla nitq məşqləri aparılır: “Qafiyə hazırlayın”; “Sözlərdən cümlə qurun” (cümlədəki sözlərin sırası pozulur). Nitq məşqlərinin nəticələri ümumiləşdirilir.

5. Nağıl üçün çəkilmiş süjetli rəsmlər silsiləsi və aparıcı suallar əsasında C. Perronun “Qırmızı papaq” nağılının təkrar izahı.

Qırmızı papaq nənəsinin evinə getmək üçün hansı yolu seçdi? (Ən uzunu). Uşaqlar bir-birinin ardınca musiqiyə, ayaq barmaqlarına atlayaraq (əlləri kəmərdə) ekrana doğru uzun bir "yol" ilə hərəkət edir, didaktik oyun üçün olduğu kimi eyni cütlərdə stullarda otururlar.

Uşaqlar, siz Maşenkaya C. Perronun “Qırmızı papaq” nağılını danışmaq istəyirsiniz? (Bəli).

Və "sehrli ekran" bizə kömək edəcək (nağıl üçün 6 süjet ekranda bir-bir görünür; hər bir cüt "Daha çox deyin" nitq məşqindən istifadə edərək şəkil üçün bir cümlə təşkil edir). Bu mərhələnin nəticələri ümumiləşdirilir.

6. Birgə fəaliyyətin nəticəsi.

Maşenka "Balaca Qırmızı papaq" nağılında öz dəyişikliklərini etdi. Və hər biriniz Qırmızı papaq haqqında hansı nağıl danışmağa və ya bəlkə də göstərməyə hazırsınız (nağıldakı personajların geyimlərinə diqqət yetirin). Düşün!

Düşünürəm ki, siz uşaq bağçamıza Qırmızı papaq haqqında maraqlı bir nağıl göstərəcəksiniz. Sənə uğurlar arzu edirəm! görüşənədək!

Linkevich Ekaterina Yurievna,
müəllim-defektoloq,
MADO "Uşaq İnkişaf Mərkəzi -
uşaq bağçası № 152" Perm

Qalina Tsarkova
Danışıq terapiyası fəaliyyəti-əyləncə V böyük qrup"Nağıl ziyarəti"

Böyük qrupda loqopedik dərs-əyləncə

müəllim loqoped

MADOU "Sehrbaz",

Yamalo-Nenets Muxtar Dairəsi, Labytnangi.

"Nağıl ziyarəti"

Hədəf: Uşaqlarda müsbət emosional əhval-ruhiyyə yaratmaq.

Tapşırıqlar:

İslahedici və tərbiyəvi. Uşaqların nağıllar və nağıl personajları haqqında biliklərini ümumiləşdirmək və möhkəmləndirmək, uşaqlara nağıl qəhrəmanlarını tanımağı, hiss etməyi və empatiya qurmağı öyrətmək.

Korreksiyaedici və inkişaf etdirici. Uşaqlarda fonemik prosesləri inkişaf etdirin. Instrumental vəziyyət kateqoriyasından istifadə edərək məşq edin. Söz ehtiyatınızı zənginləşdirin. Hərflərdən sözlər yaratmaq bacarığını gücləndirin.

İslahedici və tərbiyəvi. Uşaqlarda nağıllara, mütaliəyə maraq aşılamaq. Spontan nitqdə verilmiş səslərin düzgün tələffüzünə müstəqil nəzarət etməyi öyrənin.

Avadanlıq:İnteraktiv lövhə, sinə, top, iynə, qızıl açar, güzgü, ayaqqabı, tütək, əlcək, stenddə çiçək, geyim əşyaları, ayaqqabı və papaqlar olan şəkillər, “Balaca tülkü və boz qurd” nağılı üçün atributlar, musiqi.

Dərsin gedişatı:

1. Təşkilati məqam.

Danışıq terapevti: Uşaqlar, bu gün bir nağıla gedəcəyik.

(uşaqlar işıqların söndürüldüyü, fənərlərin parıldadığı, nağıl musiqisinin səsləndiyi zala daxil olurlar).

Yaxşı, hazırsan? (İşıqlar yanır)

2. Nağıl başlayır...

Danışıq terapevti: Baxın, nəyə başa gəlir? (Sinə). Oh, uşaqlar, bu, yəqin ki, asan bir sinə deyil, sehrli bir sandıqdır. Gəlin açaq (açmağa çalışırlar, amma sinəsindən asılmış qıfıl görürlər). Kilidi necə açmaq olar?

Biz bir nağıldayıq və orada sehr baş verə bilər. Nə deyə bilərik sehrli sözlər belə ki, sinə açılır?

"Çatlar, fex, pex."

“Çorbanın əmri ilə, mənim istəyimlə”

"Sivka-Burka, peyğəmbər kaurka, otların qarşısında bir yarpaq kimi qarşımda dur"

"Əlvida yer, yaxşı səyahət!"

"Açıq küncüt!" və s.

Danışıq terapevti: Gəl, balaca sinə, içində nə olduğunu bizə göstər... Burada çox maraqlı şeylər var! Bunlar müxtəlif nağıllardandır. Onların bizə hansı nağıllardan gəldiyini xatırlayaq

(güzgü, iynə, top, ayaqqabı, boru, əlcək, açar və s.)

Danışıq terapevti sinədən bir gül çıxarır: ah, nə gül Gözəl gül! O, sehrlidir. Çiçək hansı nağıldandır? (Qırmızı çiçək)

Danışıq terapevti: Gəlin çiçəyi qoxulayaq (uşaqlar nəfəs məşqləri edirlər):

burundan nəfəs alır, ağızdan nəfəs alır

Burun vasitəsilə nəfəs alınır, burundan çıxarılır

Ağızdan nəfəs alınır, burundan çıxarılır

Ağızdan nəfəs alınır, ağızdan çıxarılır.

Burnunuzla nəfəs alın və ağzınızdan nəfəs alın (müvafiq hərəkətlər):

Dərindən nəfəs alırıq, sonra yavaş-yavaş yerində addımlayırıq.

Uşaqlıqdan nağılları çox sevirik.

Nağıl öz salamlarını bizə göndərir.

Həm qızlar, həm də oğlanlar -

Hər kəs kitablarda nağıl oxuyur.

Nağıl bizə yaxşılığı öyrədir

Həmişə çətin anlarda kömək edin.

Qəhrəmanlar ziyarət etməyimizi gözləyir,

Səni yaxşı bir nağıla çağırırlar.

Onların köməyimizə ehtiyacı var

Hazırsınız, uşaqlar?

Yaxşı, dostlar, yola düşməyin vaxtı gəldi,

Gəlin kömək etməyə tələsək!

Uşaqlar, bu gün sizi nağıllar ölkəsinə dəvət edirəm. Biz isə ora sehrli qatarla gedəcəyik.

Sehrli lokomotivimiz artıq təkərlərinin altından buxarı buraxır, eşit: ch-ch-ch

Vaqonlara minin. Bizimdir inanılmaz səyahət başlayır!

(uşaqlar bir-birinin ardınca qatar kimi ayağa qalxır və sözləri tələffüz edərək zalda hərəkət edirlər)

Puflayıram, üfürürəm, üfürürəm.

Mən döyürəm, döyürəm, döyürəm.

Mən nağıllar ölkəsinə uçuram.

Qatar bizi nağıllar ölkəsinə apardı. Kreslolara oturun.

Biz qatarla səyahət edərkən, nağıl diyarı bəla baş verdi. Qaz-qu quşları qardaşlarını apardılar.

Baxın, Baba Yaga daxmada oturur, qardaşım isə skamyada oturub qızıl alma ilə oynayır. Bu nağılı tanıdınız?

Ekranda "Qazlar və Qu quşları" nağılının illüstrasiyasını görürük.

Baba Yaga sözləri sehrlədi və müxtəlif rəqəmlərdə gizlətdi. Və bacısına sehri pozmaq tapşırığı verdi. "Ovunu pozsan, qardaşımı verəcəm, tilsimi pozmasan, ehtiyatlı ol!"

Uşaqlar, gəlin bacıma sözlər uydurmağa kömək edək.

Ekranda çox rəngli həndəsi fiqurlar, hansı hərflər yazılır.

Dairələrdə yazılmış hərflərdən söz düzəldin;

Kvadratlarda yazılmış hərflərdən söz düzəldin;

Üçbucaqların üzərində yazılmış hərflərdən söz düzəldin;

Rombların üzərində yazılmış hərflərdən söz düzəldin.

(sözlər: yay, qış, məktəb, dərs)

Danışıq terapevti: Yaxşı, uşaqlar, bacınıza qardaşını xilas etməyə kömək etdiniz! Biz nağıl yolları ilə səyahət etməyə davam edirik və deyəsən, özümüzü tapdıq yeni nağıl. Bu qədər acı ağlayan kimdir?

Ekranda "Dovşanın daxması" nağılının illüstrasiyasıdır.

Danışıq terapevti: Tülkü dovşanı öz daxmasından qovdu və problemlərinə cavab verənə qədər onu içəri buraxmayacağını söylədi. Dovşan cavab verə bilməz. Uşaqlar, ona kömək edə bilərikmi?

Zarafat problemlərini həll edin.

Nataşa bağdan 3 gavalı, 2 armud və 2 yerkökü götürdü. Nataşa neçə meyvə yığdı?

Bir süzgəclə neçə stəkan su gətirmək olar?

Ana qarpız aparır. Oğul deyir: “Ana, sən məni qucağına al, mən də qarpızı aparım”. Oğul anasına kömək edəcəkmi?

Balkonda 3 göyərçin və 2 sərçə oturmuşdu. Bir kəpənək onlara tərəf uçdu. Neçə quş var?

Petya, Nina, Nadya, Vova və Yura gizlənqaç oynayırdılar. Daha çox kim var idi: oğlanlar, yoxsa qızlar?

Yer qarla örtülü olanda zürafələr nə yeyir?

Uşaq bağçası qrupunun beş uşağının xizəkləri var. Yay gəldi. Neçə uşaq xizək sürə bilər?

Uşaq hamama qaşıq, çəngəl və bıçaq atıb. Suda neçə obyekt üzəcək?

Milad ağacında 8 budaq var. Hər budaqda bir meyvə yetişdi. Cəmi neçə alma yetişdi?

Danışıq terapevti: Yaxşı, uşaqlar, dovşana kömək etdiniz, bizə təşəkkür edir.

Biz nağıl yolları ilə səyahətə davam edirik və qarşıda bizi yeni bir nağıl gözləyir.

Ekranda "Zoluşka" nağılının təsviri var.

Uşaqlar, bu qızı tanıyırsınız?

Uşaqlar. Bu Zoluşkadır.

Danışıq terapevti: Pis ögey ana Zoluşkaya qızlarının otağını təmizləməyi əmr etdi.

Uşaqlar, baxın, bacıların başına gələn qarışıqlığa. Gəlin Zoluşkaya paltar, ayaqqabı və papaq əşyalarını öz yerlərinə qoymağa kömək edək.

Papağı baş geyimi olduğu üçün üst rəfdə qoyacağam.

Sviteri paltar olduğu üçün orta rəfdə qoyacağam.

Ayaqqabını alt rəfdə qoyacağam, çünki onlar ayaqqabıdır.

Danışıq terapevti: Yaxşı, uşaqlar! Və Zoluşkaya kömək etdilər!

Zoluşka rəqs etməyi sevir və bizi valsa dəvət edir.

Sehrli yolda gəzirik,

Biz özümüzü yeni bir nağılda tapırıq.

Ekranda "Aibolit" nağılının illüstrasiyası var.

Uşaqlar, biz özümüzü yenidən yeni bir nağılda tapırıq. Hansını özünüz üçün təxmin edin.

Bu həkim məşhurdur

Bir ağacın altında oturur.

Müalicə üçün onun yanına gəl

Və inək və canavar,

Və bir böcək, bir qurd və bir ayı.

Hamını sağaldacaq, hamını sağaldacaq

Yaxşı həkim...

Uşaqlar: Aibolit!

Ekrana baxın! Təxmin edin kim və harada gizləndi?

Ekranda görünən vəhşi heyvanların quyruqlarının təsvirləri var: ağacın arxasından, kolun altından, çuxurdan, kötükün arxasından, çuxurdan)

Oyun "Kimin quyruğu?"

Yaxşı oğlanlar! Biz Aibolitə bütün heyvanları tapmağa və onları müalicə etməyə kömək etdik.

Gəlin oynayaq və körpə heyvanlar kimi davranaq.

Uşaqlar bir dairədə dururlar.

Bir, iki, üç - dönün və körpə vəhşi heyvanlara çevrilin!

Oyun "Suvarma çuxuruna"

Bir vaxtlar meşə yolu ilə (bir-birinin ardınca gedirlər)

Heyvanlar suya getdi

Bir dana ana mozanın arxasında ayaq basdı (onlar yeriyir, yüksək səslə ayaqlayırlar)

Balaca tülkü ana tülkünün arxasınca gizlənirdi (ayaqlarının ucunda gizlicə)

Kirpi anasının arxasına yuvarlandı (yarım çömbələrək hərəkət edirlər)

Bir ayı balası ana ayının arxasınca getdi (yürüyürlər)

Körpə dələ ana dələnin ardınca tullandı (atlamalarla hərəkət edirlər)

Ana dovşanın arxasında əyri dovşanlar (iki ayaq üzərində tullanır, "qulaqlar" düzəldirlər)

Canavar canavar balalarını arxasınca apardı (böyük addımlarla qaçırlar)

Bütün analar və uşaqlar sərxoş olmaq istəyirlər!

(üzlərini bir dairəyə çevirin, dördayaq üstə qalxın, dilləri ilə "əskik" hərəkətlər edin)

Heyvanlar sərxoş oldular, istirahət etdilər və yenidən uşaqlara çevrildilər - bir, iki, üç - oğlanlara çevrildi!

Ekranda "Qızıl açar və ya Pinokkionun sərgüzəştləri" nağılının illüstrasiyası var.

Günəşli bir çəmənlikdə

Gözəl ev var

Əsl dostlarla

Malvina orada yaşayır.

Malvina nahar hazırlayır, Buratino isə sualları ilə onun fikrini yayındırır. Gəlin, Malvinaya Buratinonun suallarını cavablandırmağa kömək edək.

Ekranda məhsul şəkilləri.

Oyun "Nə olacaq?"

Bir yumurta olacaq. (qayğanaq). Un olacaq. (çörək). Ət olacaq. (kotlet). Kələm olacaq. (salat). Qarabaşaq olacaq. (sıyıq). Bir alma olacaq. (şirə). Giləmeyvə olacaq. (mürəbbə). Süd olacaq. (Pendir).

Yaxşı oğlanlar! Malvina və Buratino kömək etdi.

Ekranda "Çəkməli pişik" nağılının illüstrasiyasıdır.

Uşaqlar, bu kədərli pişik hansı nağıldandır? Bağda tanış tərəvəz və meyvələri görmədiyi üçün kədərlənir. Ona kömək edək?

Nağıl səltənətində hansı meyvələrin bitdiyini dinləyin. Adlarının hansı tanış sözlərdən düzəldildiyini izah edin.

Xiyar, pomidor, badımcan, ukruska, humidors, chives, slizhovnik, morkofel, vishbrikos.

Çəkməli pişik bizə təşəkkür edir və sevimli oyununu oynamağa dəvət edir.

Açıq hava oyunu "Siçan tələsi"

İndi hamımız birlikdə "Balaca tülkü və boz canavar" nağılını görmək üçün teatra gedirik.

MADO müəllimləri tərəfindən “Tülkü bacı və boz qurd” nağılının dramatizasiyası.

Uşaqlar, nağıllar ölkəsinə səyahətimiz başa çatdı. Nağıl qəhrəmanları köməyinizə görə sizə təşəkkür edir və sizə ləzzət verir. Uşaq bağçasına qayıtmağın vaxtı gəldi.

Bizim sehrli lokomotivimiz artıq təkərlərinin altından buxarı buraxır: ch-ch-ch.

Vaqonlara minin.

Uşaqlar bir dairədə gəzirlər.

Puflayıram, üfürürəm, üfürürəm.

Mən döyürəm, döyürəm, döyürəm.

IN uşaq bağçası uçuram.

5 yaşdan 6 yaşa qədər nitq pozğunluğu olan uşaqlar üçün kompensasiya qrupu

İzahlı qeyd

Kompensasiya qrupunda (nitq qüsuru olan uşaqlar üçün) uşaqlarla müəllim işlədiyim üçün peşə fəaliyyətimin məqsədi nitq qüsuru olan uşaqlarda nitq qüsurlarının aradan qaldırılmasına şərait yaratmaqdır. ümumi zəif inkişafçıxış. biri kimi təsirli vasitələr Bu işi həyata keçirmək üçün mən teatr fəaliyyətindən istifadə edirəm.

Nitq pozğunluğu olan uşaqların kommunikativ sferasının korreksiyası vasitəsi kimi teatr fəaliyyətindən istifadə nitqin bütün struktur komponentlərinin formalaşmasına müsbət təsir göstərir, effektiv inkişaf nitq uşağın ünsiyyət, idrak və özünü ifadə vasitəsi kimi. Beləliklə, fikir yarandı - uşaqların nitqinin inkişafı üçün pedaqoji fəaliyyətlər sistemi yaratmaq məktəbəqədər yaş teatr fəaliyyəti vasitəsilə. İçində bu istiqamət iş, valideynlərin iştirakı ilə “Teatrın sehrli dünyası” layihəsi hazırlanıb həyata keçirilib.

Təqdim olunan tədbir uşaqlar və valideynlərlə “Teatrın sehrli dünyası” layihəsinin yekun tədbiri kimi hazırlanmış və keçirilmişdir. hazırlıq qrupu kompensasiya oriyentasiyası (nitq qüsuru olan uşaqlar üçün). Tədbir müəllim, uşaqlar və valideynlər arasında oyuna əsaslanan təşkil edilmiş qarşılıqlı əlaqə şəklində keçirildi.

Hədəf: teatr fəaliyyəti ilə uşaqların nitqinin inkişafında valideynlərin maarifləndirici bacarıqlarını aktivləşdirmək və zənginləşdirmək;

valideynlərin öz tədris imkanlarına inamını dəstəkləmək; maraqlar, emosional dəstək və qarşılıqlı yardım mühiti yaratmaq.

- müəllim və valideynlərlə oyun əsaslı mütəşəkkil qarşılıqlı əlaqə prosesində nitqin qrammatik quruluşunu, onun səs mədəniyyətini, monoloji, dialoq nitq formalarını və nitqin ifadəliliyini təkmilləşdirməkdə uşaqlar tərəfindən praktiki bacarıqların möhkəmləndirilməsi;

Birgə oyunda bütün iştirakçıların əlaqələndirilmiş hərəkətləri bacarıqlarını inkişaf etdirin və məhsuldar fəaliyyətümumi və gözəl motor bacarıqlarının, nitq nəfəsinin, hərəkətlə nitqin koordinasiyası ilə əlaqədar;

Uşaqları və valideynləri teatr mədəniyyəti ilə tanış etmək, onların teatr təcrübəsini zənginləşdirmək (teatr haqqında biliklər, teatr atributları və s.);

üçün şərait yaradılması birgə yaradıcılıq uşaqlar və valideynlər məhsuldar fəaliyyətdə;

Valideyn-uşaq münasibətlərinin harmonizasiyasını təşviq etmək.

Uşaqlarla ilkin iş:

  1. Qısa şeirləri əzbərləmək; "Cockerel", "Rain", "Ladybug" şüarlarının istifadəsi; məşqlər "Nəzakətli yay", "Roll zəng", "Nasos və şişirdilmiş kukla", "Buxar qayıq uğuldayır", "Pinokkio və Pierrot", "Yelləncək", "Təbilçilər" və s.
  2. Artikulyasiya gimnastikası, oyunlar və tənəffüs məşqləri: “Exo”, “Quş həyəti” və s.
  3. Əsas duyğuların ifadəsi üçün eskizlər: "kədər", "sevinc", "qorxu", "qəzəb", "sürpriz" və s.
  4. Rusları oxumaq Xalq nağılları, əsərləri A.S. Puşkin, K. Çukovski, C. Perro, P. Erşov, N. Nosov və b.
  5. “Dəcəl oğlanlar” tamaşasına hazırlaşır.
  6. Oyunlar: didaktik "Yaxşı və pis", "Nağıl qəhrəmanını tapın", "Sehrli yeddi çiçəkli çiçək", "Nağıl ziyarəti", barmaq və loqarifmik oyunlar "Salam, qızıl günəş", "Xoruz və qarğıdalı süpürgəsi" ", "Ayı qəzet oxuyur" " və s.
  7. Xəyali obyektlərlə oyunlar “Sizə nə etdiyimizi söyləməyəcəyik, amma sizə göstərəcəyik”, “Ad günü”, “Meşə sakinləri qışa hazırlaşır” və s.
  8. Söhbətlər: “Teatr nədir?”, “Hansı teatr növləri var”, oxunan əsərlərin müzakirəsi və s.
  9. Istifadə edərək nağılların göstərilməsi müxtəlif növlər teatrlar: stolüstü, düz, barmaq, mitten, bi-ba-bo və s.

Valideynlərlə ilkin iş:

  1. Hazırlayın uydurma uşaqlarla oxumaq üçün, əzbərləmək üçün şeirlər seçimi.
  2. “Teatrın sehrli dünyası” stendini qurun.
  3. Valideynlər üçün “Ev kinoteatrı”, “Loqoritmik məşqlər”, “Dil və dil burmaları”, “Uşağın nitqini necə inkişaf etdirmək olar” təlimatları hazırlayın.
  4. Mövzular üzrə qovluqlar tərtib edin: “Barmaq kuklaları”, “Oyunla uşağın nitqinin inkişafı”, “Müxtəlif teatrlar var” və s.
  5. Məsləhətləşmələr « Nitqin inkişafı 6-7 yaşlı uşaqlar”, “Teatr fəaliyyəti ilə uşağın nitqinin inkişafı”.
  6. Valideynlər üçün master-klass "Özünüzün teatrı".
  7. Teatr ekranlarının və müxtəlif teatr növlərinin hazırlanmasında valideynlərin köməyi.
  8. Gün açıq qapılar"Biz oynayaraq öyrənirik."
  9. Ailə oyun mərkəzində dərslər "Birlikdə oynamaq əyləncəlidir"
  10. "Dəcəl uşaqlar" teatr tamaşasında iştirak üçün valideynlər arasında rolların bölüşdürülməsi.
  11. “Teatrın sehrli dünyası” layihəsinin həyata keçirilməsi.

Material və avadanlıq: ekran, proyektor, stereo sistem, mahnıların səs yazıları, sinə, çiçək (Qırmızı çiçək, qabıq qoz, güzgü, tütək və küp, 6 teatral pişik papağı, önlük, kukla masası, salfet, boşqab, tort, əlcək (kediciklərin sayına görə) kağız vərəqləri, boyalar, qələmlər, markerlər.

1. Tədbirin gedişatı

Tərbiyəçi: Uşaqlar, bu gün bir nağıla gedəcəyik.

(Uşaqlar işıqların söndüyü, fənərlərin parıldadığı və nağıl musiqisinin səsləndiyi zala daxil olurlar.)

Yaxşı, hazırsan? (İşıq yanır.)

Bir nağıl qapımızı döyür,

Nağıla deyək: “İçəri girin! »

Nağılda hər şey ola bilər

Bundan sonra nə olacaq?

Tərbiyəçi: Uşaqlar, yəqin hamınız nağılları sevirsiniz?

Uşaqlar: Bəli!

Tərbiyəçi: Analar və babalar, babalar və nənələr tez-tez onları sizə oxuyur və kimsə onları artıq özü oxuyur. Kim bilir nə cür nağıllar var?

Uşaqlar: Uşaqların cavabları.

Tərbiyəçi: Nağıllar, heyvanlar haqqında nağıllar, məişət haqqında nağıllar var.

Bu gün biz nağılları ziyarət etməyə gedəcəyik və onları nə dərəcədə yaxşı bildiyinizi, sizə oxunduqda onları diqqətlə dinləyib dinləmədiyinizi yoxlayacağıq. Düzgün cavab verən hər kəs nağılları hamıdan yaxşı bilir.

Sən hazırsan?

Uşaqlar: Bəli, biz hazırıq!

Tərbiyəçi: Beləliklə, ilk tapşırıq.

Nağılı tapın və bir söz daxil edin.

1. Undan bişirilirdi

Xama ilə qarışdırılırdı

Pəncərədə üşüyürdü,

Yol boyu o _ _ _ _ _ _.

O, şən idi, cəsarətli idi

Və yolda _ _ _ mahnı oxuyur.

Dovşan onu yemək istədi

Boz Qurd və Qəhvəyi _ _ _ _ _.

Və körpə meşədə olanda

Qırmızı saçlı ilə tanış oldum _ _ _

Mən onu tərk edə bilməzdim

Hansı nağıl? "_ _ _ _ _ _"

2. Bir vaxtlar yeddi oğlan var idi

Kiçik ağ_ _ _ _.

Ana onları sevirdi

Süd _ _ _ _.

Burada dişlər klikləyir və klikləyir

Boz _ _ _ göründü.

O heyvan keçi kimi oxuyurdu:

Kilidini açın, uşaqlar, _ _ _ _ _.

Anan gəlib

Sizə süd _ _ _ _ _ _ _.

Tələsmədən cavab verəcəyik

Uşaqları kim xilas edə bildi

Biz bunu bir nağıldan bilirik

"_ _ _ _ Və _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _".

3. Bir zamanlar sıx meşədə

Ev _ _ _ _ _ altında böyüdü.

Xoşbəxt siçan - cızma

Və yaşıl _ _ _ _ _ _

Sevinc və qaçaq

Uzun qulaqlı _ _ _ _ _.

Boyu qısa olsa yaxşıdır

Kürk evi, -

Və qaban ora gəldi

Və tülkü və _ _ _ _ _.

Hər şey üçün kifayət qədər yer var idi -

_ _ _ necə də gözəldir.

Titmouse ding-la-la oxuyur

Bu bir nağıldır " _ _ _ _ _ _ _ _".

Tərbiyəçi: Görün nəyə başa gəlir? (Sinə.) Oh, uşaqlar, bu, yəqin ki, asan bir sinə deyil, sehrli bir sandıqdır. Açaq, amma açmaq üçün sehrli sözlər lazımdır.

Biz bir nağıldayıq və orada sehr baş verə bilər. Sinəni açmaq üçün hansı sehrli sözləri deyə bilərik?

"Çatlar, fex, pex."

“Çorbanın əmri ilə, mənim istəyimlə”

"Sivka-Burka, peyğəmbər kaurka, otların qarşısında bir yarpaq kimi qarşımda dur"

"Yer üzünə əlvida, uğurlar!" »

“Küncüt aç! " və s.

Tərbiyəçi: Gəl, balaca sinə, bizə göstər, içində nə var... Bəli, bu adi bir çiçək deyil, sehrlidir. Çiçək hansı nağıldandır? (Qırmızı çiçək.)

Və bu obyekt hansı nağıldan (qoz qabığı) Düyməcikdir.

Mənə işığımı de, güzgü. (Qar Ağ və Yeddi Cırtdan nağılından.)

Və bu əşya nağıldandır (Boru və küp.)

Vay uşaqlar, yaxşı. Gəlin hamımız ayağa qalxıb oynayaq.

Nəfəs alma məşqləri:(Uşaqlar nəfəs məşqləri edirlər.)

Mən yüksək zərbə edəcəyəm

Mən aşağı zərbə edəcəyəm

Uzaqlara uçaram

yaxın üfürəcəyəm

Tərbiyəçi: Yaxşı, bu tapşırığı tamamladınız! İndi nağıl qəhrəmanlarını necə tanıdığınızı yoxlayaq.

1. Naməlum yollarda

Onun evi toyuq ayaqları üzərindədir.

(Baba Yaga.)

2. Demək olar ki, köstəbənin arvadı oldu

Və bığlı böcək!

Qaranquşla uçdum

Buludların altında yüksək.

(Düyməcik.)

3. Sadə sualımın üstündə

Çox səy sərf edəcəksiniz:

Uzun burunlu oğlan kimdir?

Onu loglardan düzəltmisiniz?

(Papa Carlo.)

4. Samovar almışam,

Və ağcaqanad onu xilas etdi.

(Tsokotuxaya uçun.)

5. Nəvə nənəsinin yanına getdi,

Piroqları ona gətirdim.

Boz canavar ona baxırdı,

Aldanıb uddu.

(Qırmızı papaq.)

6. Problemimizi həll etmək üçün

Bu barədə ciddi düşünün:

Maşaya bir dəfə ayı nə geyinmişdi

Piroqlarla gətirmisən?

(Qutuda.)

Tərbiyəçi:

Uşaqlıqdan nağılları çox sevirik.

Nağıl öz salamlarını bizə göndərir.

Həm qızlar, həm də oğlanlar -

Hər kəs kitablarda nağıl oxuyur.

Nağıl bizə yaxşılığı öyrədir

Həmişə çətin anlarda kömək edin.

Qəhrəmanlar ziyarət etməyimizi gözləyir,

Səni yaxşı bir nağıla çağırırlar.

Onların köməyimizə ehtiyacı var

Hazırsınız, uşaqlar?

Yaxşı, dostlar, yola düşməyin vaxtı gəldi,

Gəlin kömək etməyə tələsək!

Tərbiyəçi: Uşaqlar, siz teatrda idiniz. (Bəli.) Tamaşa başlamazdan əvvəl ifaçılar səhnə arxasında tamaşanın başlamasına hazırlaşırlar. Rəssamlarımız indi çıxıb “Kediciklər” nağılını nümayiş etdirməyə hazırlaşacaqlar.

Uşaqlar, sizi oyun oynamağa dəvət edirəm

Oyun "Yuxarı, aşağı"

Yaxşı oğlanlar!

Əla böyüklər!

Və budur bizim sənətkarlarımız!

"Kediciklər" nağılının dramatizasiyası

(5 uşaq çıxır.)

(Mərkəzdə salfetlə örtülmüş kukla masası var. Stolun üstündə boşqablar və piroq var. Yan tərəfdə, yerdə kiçik əlcəklər var (kediciklərin sayına görə).

(Musiqili giriş çalınır. Ana pişik süfrə açır. Piroqu kəsir.)

Aparıcı: Pişiklər yolda əlcəklərini itirdilər

Və göz yaşları içində evə qaçdılar

Pişiklər : (pişiyin anasının yanına qaçırlar və mahnı oxuyurlar)

Ana, ana, üzr istəyirəm!

tapa bilmirik

tapa bilmirik

Əlcəklər!

Miyav, miyav, bağışla,

tapa bilmirik

Miyav, miyav tap

Əlcəklər!

(Masa arxasında çömbəlirlər, pişik və ana mahnı oxuyurlar.)

Pişik: Əlcəklərinizi itirdiniz?

Bunlar pis pişiklərdir!

Bu gün sizə heç bir tort verməyəcəyəm!

Miyav-miyov, sənə heç bir tort verməyəcəyəm

Miyav-miyov, sənə heç bir tort verməyəcəyəm

Bu gün sizə heç bir tort verməyəcəyəm!

(Pişik balaları yazıq "Miyav! Miyav!" Miovlayaraq qaçırlar.)

Aparıcı: Pişiklər qaçıb əlcəkləri tapdılar

Və gülərək evə qaçdılar!

Pişiklər : (qayıdıb rəqs edir və əlcəkli pəncələrini ana pişiyə göstərirlər)

Pişiklər : Ana, ana, hirslənmə,

Çünki onlar tapılıb

Çünki onlar tapılıb

Əlcəklər!

Miyav-miyov, hirslənmə

Çünki onlar tapılıb

Çünki onlar tapılıb

Əlcəklər!

(Ana pişik pişik balalarını sığallayır)

Pişik: Əlcəkləri tapmısan?

Təşəkkür edirəm, pişiklər!

Bunun üçün sənə tort verəcəm!

Mur-mur, sənə tort verəcəm,

Mur-mur, mən sənə tort verəcəm

Bunun üçün sənə tort verəcəm!

(Hər kəsə bir parça tort paylayır, pişiklər pişiyi yeyir və şən rəqs edirlər).

(Ümumi rəqs ifa olunur)

"Kediciklərin rəqsi - aşpazlar" (musiqi M. Yu. Kartushina)

Uşaqlar alqış sədaları altında əyilir və öz yerlərində əyləşirlər.

V .: Əla! Siz əla iş görmüsünüz, indi növbəti tapşırıq “nağılı təxmin et” adlanır. Tapşırıqınız nağıl üçün təsviri diqqətlə araşdırmaq, bu nağılı adlandırmaq, (“Düyməcik”, “Ryaba toyuqu”, “Qar bənövşəyi və yeddi cırtdan”, “Qurd və yeddi balaca keçi” nağılları üçün illüstrasiyalar.)

Tərbiyəçi:İndi mən sizə tapmacalar danışacağam və siz onları təxmin etməyə çalışın.

1. Qırmızı - qız kədərlidir,
O, baharı sevmir
Günəşdə onun üçün çətindir,
Yazıq göz yaşı tökür. (Qar qız.)

2. O, hamının ən vacib sirridir,
Zirzəmidə yaşasa da:
Şalgamı bağdan çıxarın
Nənə və babama kömək etdim... (Siçan.)

3. Südlü ana gözləyirdik,
Və canavarı evə buraxdılar...
Bunlar kimlərdi?
Kiçik uşaqlar? (Uşaqlar.)

4. Nə çay var, nə gölməçə,
Su haradan ala bilərəm?
Çox dadlı su

Dırnaq çuxurunda. (Alyonushka və qardaşı İvanuşka.)

Tərbiyəçi: Yaxşı oğlanlar!

Oyun "Söz deyin"

Uşaqlar! Demək olar ki, bütün nağıllarda qəhrəmanlar qoşa adla çağırılır, mən başlayacağam, siz davam edəcəksiniz:

Ölümsüz Koschei

Vasilisa - Gözəl

Bacı - Alyonushka

Oğlan - təxminən barmaq ölçüsündə

İvan Tsareviç

Qardaş - İvanuşka

Əjdaha

Kiçik - Xavroşeçka

Tərbiyəçi: Beləliklə, nağıllar ölkəsinə səyahətimiz başa çatdı. Səyahət zamanı artıq bildiyiniz nağılları xatırladıq. Səfərimizi bəyənən və bir dəfədən çox nağıllar ölkəsində olmaq istəyən hər kəsi görüşmək istədiyiniz nağıl personajlarını çəkməyə dəvət edirəm. (uşaqlara kağız vərəqləri, boyalar, karandaşlar, markerlər, bitmiş işlər nəzərdən keçirilir və müzakirə olunur).

pedaqoq . İndi isə sizin gözəl əsərlərinizi yerləşdirməyi təklif edirəm sehrli sandıq. Mən və uşaqlar onlara baxıb gələcək istehsallarımız üçün qəhrəmanlar seçəcəyik.

Əlvida! Yenidən görüşərik!

Hazırladı: müəllim - loqoped Yaskova Tatyana Gennadievna
MBDOU " Uşaq bağçası 9 saylı Yaşkinski bələdiyyə dairəsi”

Hədəf: "bioenergoplasty" istifadə edərək fısıltı səsləri çıxarmaq üçün lazım olan artikulyar və barmaq motor bacarıqlarının inkişafı və təkmilləşdirilməsi.

Avadanlıq: təqdimat "Nağılı ziyarət edən şən dil", güzgülər, salfetlər.

Dərsin gedişatı:

Danışıq terapevti: Salam uşaqlar! İçəri girin, masalarda oturun. Görün burada nə dayanır (güzgülər). Sizcə, bunlar bizə niyə lazımdır? (dil üçün məşqlər edin).

Danışıq terapevti: Yaxşı, dilimizi uzadaq. (şeir) Oh, biz hara gəldik? (Slayd №1)

Uşaqlar: Sehrli meşə.

Danışıq terapevti: Birtəhər heç kim görünmür (siçan klikləyir, Vovkanın səsi eşidilir). Uşaqlar, bunun kim olduğunu bilirsinizmi?

Uşaqlar: Bu uzaq krallığın Vovkasıdır.

Danışıq terapevti: Vovka itdi, yoxsa nə? Yaxud nağıllarla səyahət etməyi çox sevirdi ki, səyahətinə davam etmək qərarına gəldi. Axı o, çox şey öyrənib, onun köməyinə başqasının ehtiyacı olsa nə olar? (siçan klik). Vovka getdi və gözəl bir təmizliyə gəldi (SLIDE No 2). Uşaqlar, bu kimin evidir?

Uşaqlar: Bu, Şən Dilin yaşadığı yerdir.

Danışıq terapevti: Sağ. Gəlin Vovka və Yazıçko ilə birlikdə nağıla gedək.

Danışıq terapevti: Tapmacanı tapın və qəhrəmanlarımızın hansı nağıla düşdüyünü öyrənin:

Nənə baba üçün bişirdi_

Baba naharsız qaldı:

Oğlan meşəyə qaçdı.

Tülkünün ayağına dəydi. (Kolobok)

Danışıq terapevti: Düzdü - bu "Kolobok" nağılı. (SLAYD № 3) Nənə Koloboku bişirəndə onunla nə etdi?

Uşaqlar: Soyumaq üçün pəncərənin üstünə qoymuşam.

Danışıq terapevti: Bəli (SLIDE № 4). Çörəyin daha tez soyuması üçün üzərinə üfürük (“Dilə zərbə” məşqi). Kolobokumuz soyudu və yuvarlandı.

Danışıq terapevti: Bəlkə başqasının köməyimizə ehtiyacı var?

Bir şahzadə bataqlıqlar arasında yaşayırdı,

amma yaşıldı...

Yəqin ki, bilirsiniz...

O, iynəçi qadın kimi tanınırdı.

qulağına deyəcəm,

ki, şahzadə (Qurbağa) (SLIDE № 5)

Danışıq terapevti: Uşaqlar, biz bu "Qurbağa" məşqini bilirik. İndi Dilimiz və Vovkamız onu qurbağa şahzadəsinə göstərəcək, biz də onlarla birlikdə ifa edəcəyik. (“Qurbağa” məşqi)

Danışıq terapevti: Yolda başqa bir sirr var. Cavabı nə adlandırırsınızsa, özünüzü bir nağılda tapacaqsınız:

Baba və nənə kədər göz yaşları ilə ağlayır -

Niyə birdən-birə belə uğursuzluğa düçar olduq?

Rəfdə bir qızıl yumurta uzanmışdı.

Amma siçan belə bir cəzadır...

qırdı. Və mən özüm də xoşbəxt deyiləm.

Amma o, hamını sakitləşdirdi (Ryaba Hen) (SLIDE № 6)

Danışıq terapevti: Yaxşı oğlanlar. Nağılda nə baş verdi?

Uşaqlar: Nənə döydü, döydü, amma sınmadı.

Danışıq terapevti: Gəlin ona kömək edək ("Yaramaz dili cəzalandırın" məşqi). Növbəti kim vurdu? (SLIDE № 7), biz də babaya kömək edəcəyik.

Danışıq terapevti: Uşaqlar, düşünürəm ki, qəhrəmanlarımız acdır və çay içmək vaxtıdır. Bəs indi özlərini hansı nağılda tapacaqlar?

Prostokvashinoda yaşayır

Bütün əkinçilik orada aparılır.

Dəqiq ünvanı bilmirəm

Ancaq soyadı dənizdir. (Pişik Matroskin)

Uşaqlar: Prostokvashinodan üç.

Danışıq terapevti: Düzgün (SLIDE № 8). Yalnız burada yalnız Matroskin var və Vovka və Yazychko artıq masadadır və gözəl fincanlardan çay içəcəklər. Və biz bu “Kubok” məşqini bilirik, gəlin bunu edək.

Danışıq terapevti:(siçan klik) Oh, bu nə səsdir?

Uşaqlar: Bu Carlsondur!

Danışıq terapevti: Doğrudur (SLIDE № 9). Yadınızdadırsa, Karlsonun böyük şirin dişi var, mürəbbəni çox sevir. Bax, o, artıq bitirir və ağzının hamısı çirklidir. Gəlin ona mürəbbəni yalamağa və “Dadlı mürəbbə” məşqini etməyə kömək edək.

Danışıq terapevti: Artıq yola düşməyin vaxtıdır. Oh, yolumuzda kim var? (SLIDE № 10).

Uşaqlar: Qırmızı papaq.

Danışıq terapevti: Qırmızı papaq hara gedir?

Nəvə nənəsinin yanına getdi,

Piroqları ona gətirdim.

Yol boyu gəzmək

Rəqs edir və mahnı oxuyur.

Gəlin bir az isinək (siçan klikləyin). Qalx.

Fiziki məşğələ.

Danışıq terapevti: Yerinizi alın və davam edək. Nə isə, yolda toz basdıq. Nağılın növbəti qəhrəmanı...

O, çirkin insanları çox da sevmir

O, hamını daha təmiz etmək istəyir.

Hər kəsi sabunla və hər çuxurla yuyar

Lavabo (M...r).

Danışıq terapevti: Bəli, bu Moidodyr! (SLAYD № 11). Onun əlində nə var?

Uşaqlar: Diş fırçası.

Danışıq terapevti: Uşaqlar, Yazıçok və Vovka diş fırçası ilə dostdurlar və dişlərini yaxşı fırçalayırlar. Gəlin sizə göstərək (“Dişlərinizi fırçalamaq” məşqi).

Danışıq terapevti: Oh, yağış yağmağa başlayır. Biz təcili sığınacaq tapmalıyıq, qəhrəmanlarımız onu göbələk altında tapıblar (SLIDE №12). Onlar yağışı gözləyərkən biz “Göbələk” məşqini edəcəyik.

Danışıq terapevti: Bəzi musiqi başqa bir nağıl çağırır (siçan klik).

Uşaqlar: Bu Timsah Gena və Çeburaşkadır. (Slayd № 13)

Danışıq terapevti: Gena nə oynayır? Yazıçok və Vovka ona kömək edəcək və "Akkordeon" məşqini yerinə yetirəcəklər.

Danışıq terapevti:

At çapmaq asan deyil,

Möcüzə qızıl yal.

O, uşağı dağların arasından aparır,

Amma bu onu sıfırlamayacaq.

Atın bir oğlu var

Heyrətamiz at

Heyrətamiz at

Ləqəbi ilə... (Balaca Qozdur). (Slayd № 14)

Uşaqlar atın dırnaqlarının səsini necə eşidirlər? (“At” məşqi)

Danışıq terapevti: Biz səyahət edərkən axşam gəldi, evə qayıtmaq vaxtı gəldi. (Slayd № 15). Vovka Şən Dili yola saldı və o, nağıllarına qayıtdı. Sənin və mənim qrupa qayıtmağın vaxtı gəldi. Hər vaxtınız xeyir.

Nitq terapiyası dərsdənkənar fəaliyyət

Mövzu: "Nağıl ziyarəti."

Hədəf: Nitqin inkişafı və koqnitiv fəaliyyət rus xalq nağıllarının öyrənilməsi vasitəsilə.

Tapşırıqlar:

İslahedici və tərbiyəvi:

    Şagirdlərin yaddaşında rus xalq nağıllarının məzmununu yeniləmək.

    Şagirdlərin lüğətini aydınlaşdırın və genişləndirin.

    Danışıq olmayan və nitq səslərini fərqləndirin.

    Uşaqlara verilən suala tam cavab verməyi öyrətməyə davam edin.

    Təkmilləşdirmək qrammatik quruluş nitq: azaltma şəkilçiləri ilə isimlərin əmələ gəlməsi, isimlərin sifət və rəqəmlərlə uzlaşması.

    “Vəhşi heyvanlar” haqqında ümumi anlayışı möhkəmləndirin.

    Səs-hərf analizi və sintezi bacarıqlarını inkişaf etdirin.

Korreksiyaedici və inkişaf etdirici:

Təhsil:

    Nağıllara sevgi aşılayıncanlı təbiətə.

    Tələbələrin təşkilati davranış bacarıqlarını inkişaf etdirin

Avadanlıq:

İnteraktiv lövhə, noutbuk, nağıllar üzrə təqdimat, melodiyalar “Meşə səsləri”, “Nağıl ziyarəti”, “Chug-chug-chug ağ quzular", mövzu şəkilləri: bulka, dovşan, ayı, canavar, tülkü, maqnit hərflər, "Üç balaca donuz", "Şalğam", "Ryaba toyuq" nağılları əsasında kəsilmiş şəkillər, rəsm və kitab sərgisi.

Hazırlıq işləri:

Evdə nağıl oxumaq, şagirdlərin nağıllar əsasında çəkdikləri rəsmlər, kitab sərgisi üçün məktəb kitabxanasından seçmə kitablar.

Dərsin gedişatı

1. Təşkilati məqam.

Uşaqlar, bu gün qeyri-adi fəaliyyətimiz var, çünki... Burada qonaqlar - valideynləriniz və müəllimləriniz iştirak edir. Gəlin onları təbəssümlə qarşılayaq.

Slayd 1

Bu gün bir nağıl ziyarət edəcəyik. ("Nağıl ziyarəti" melodiyası çalınır)

Bilirəm oyunları sevirsən

Mahnılar, tapmacalar və rəqslər!

Ancaq daha maraqlı bir şey yoxdur

Nağıllarımızdan daha çox!

Evdə siz bu tədbirə hazırlaşdınız və nağıllar üçün şəkillər çəkdiniz. Hansı nağılları çəkmisiniz? Burada siz dərsdən əvvəl baxdığınız və dərsdən sonra baxacağınız nağıllı kitabları da tapa bilərsiniz.

2. Nitqin hərəkətlə uzlaşdırılması

İndi bir-birinin ardınca durub nağıla keçək.Bir-birimizi izləyirik

Meşə və payız çəmənliyi,
Ayaq barmaqlarımızın üstündə gəzirik
Daban üstə gəzirik
Qollarını yanlara qaldırıb birlikdə yellədilər.
Bir dəfə, iki dəfə fırlanmağa başladıq və özümüzü nağılımızda tapdıq.

3. Oyun “Meşənin səsləri”

Slayd 2

- Uşaqlar, biz özümüzü içəridə tapdıq pəri meşəsi. Meşədə çox maraqlı şeyləri görə və eşidə bilərsiniz. Qulaqlarımızı hazırlayaq və meşədə hansı səslərin olduğunu dinləyək.

(Musiqi "meşənin səsləri" - uşaqlar nitqsiz səsləri təxmin edirlər: axın mırıldanır, müxtəlif quşlar oxuyur, külək xışıltısı, ağacdələn döyür)

4. Nitq və nəfəs məşqləri

Və meşədə necə də gözəl qoxu gəlir! Gəlin bir az təmiz meşə havası ilə nəfəs alaq!(burunla nəfəs alın, ağızdan nəfəs alın - 3 dəfə)

- AHeyvan dostlarımız yolda bizə kömək edəcəklər. Gəlin öyrənək hansılardır?

Bir nağılı ziyarət edəcəyik

Üst - üst - üst

Və dostlarımızı da özümüzlə aparacağıq

Əl çalmaq - əl çalmaq

Pişik - cızıqlanmış pəncələr

Miyav miyav

Və zorakı it

vay vay vay

Bunny - qısa tuman

Op - op - op

Balaca siçan

Pi-pi-pi

Canavar - boz barel

U-o-o

Qızıl xoruz

Ku-ka-re-ku

Bunlar hamısı bizim dostlarımızdır

İndi bizim nağıla getməyin vaxtıdır.

5 . Nağıllara səyahət

Slayd 3-8

İndi nağılları ziyarət edəcəyik və onları təxmin etməyə çalışacağıq.

"şalgam"

Nə nağıldır: pişik, nəvə, siçan, bir də it, Bug.

Kök tərəvəzləri götürərək babama və nənəmə kömək etdilər.

"Teremok"

Siçan özünə yuva tapıb, siçan mehriban idi,

Axırda o evdə xeyli sakin olub.

"Üç ayı"

Meşənin yaxınlığında, kənarında,

Onlardan üçü daxmada yaşayır.

Üç stul və üç fincan var,

Üç çarpayı, üç yastıq.

İpucu olmadan təxmin edin

Bu nağılın qəhrəmanları kimlərdir?

"Maşa və Ayı"

Maşa qutuda oturub uzaqlara baxır.

"Qu qazları"

Alyonushkanın bacısını quşlar apardı,

Yüksək uçurlar, uzağa baxırlar.

"Şahzadə qurbağası"

Bir ox uçdu və bataqlığa düşdü,

Və o bataqlıqda kimsə onu tutdu.

Yaşıl dəri ilə vidalaşan kim,

O, dərhal gözəl və yaraşıqlı oldu.

Yaxşı uşaqlar, siz nağılları öyrəndiniz. İndi lövhəyə baxın.Burada müxtəlif qəhrəmanlar var. Onların yaxşı və ya şər olduğunu müəyyən edək? Yaxşını yaxşı ilə, pisi şərlə yerləşdirək. Yaxşı qəhrəmanlar bizə nə öyrədir? (Yaxşı). Düzdü və nağıllarda həmişə yaxşılıq şərə qalib gəlir.

Yaxşı, bu tapşırığı tamamladın.

Slayd 9

Bədən tərbiyəsi dəqiqəsi “Lokomotiv” (“Çuh-çux-çux, ağ quzular” mahnısı səslənir)

İndi gülməli kiçik qatarla bir az dincələk.

6 . "Kolobok" nağılına səyahət

Uşaqlar,Növbəti hansı nağıla gedəcəyimizi təxmin edin?

Top şəklindədir.
Bir vaxtlar isti idi.
Stoldan yerə tullandı
Və nənəsini tərk etdi.
Onun qırmızı tərəfi var...
Bu kimdir? (Kolobok)

Slayd 10

Görürəm nağıl oxuyursan, hamı qəhrəmanı tanıdı.

Maqnit hərflərdən ibarət lövhəyə nağılın adını yazaq.

Ona diqqətlə baxın və onun formasının, rənginin, xarakterinin nə olduğunu deyin (dəyirmi, sarı, mehriban, şən).

Yenidən kolobokumuz haqqında danışaq. O necədir? (bir şagird deyir: "Çörək yuvarlaq, sarı, mehriban və şəndir").

Slayd 11

Düzdü, çörəyimiz mehriban və şəndir, lakin çox itaətkar deyil. Orada uzandı, uzandı və qaçdı. Çörək yaxşı çıxdı? Meşədə tək gəzməyə gedə bilərəmmi? Meşədə çoxlu naməlum və təhlükəli şeylər var. Gəlin kolobokla gedək ki, ona pislik gəlməsin.

Təsəvvür edin, çörek yolda ilk olaraq kiminlə qarşılaşdı? Tük topu, uzun qulaq, çevik tullanır, yerkökü sevir (Dovşan)

Növbəti kim? O, boz, quyruqlu, dişləri tıqqıldayır, adı (Qurd)

Sonuncu kimdir? Tüklü quyruq, qızıl xəz (Tülkü)

Nağıl qəhrəmanlarının balalarını (çılpaq, canavar, ayı, tülkü) adlandıraq.

Onların hamısını necə bir yerə çağırmaq olar? Onlar nədirlər? (Vəhşi heyvanlar)

Tülkü bacı çörək yeməyəcək və əgər varsa babasına qaytaracaqKəsilmiş şəkli toplayacağıq və nağıl qəhrəmanını təxmin edəcəyik və məzəli mahnı Kolobok bizə kömək edəcəkdir. (Kolobok mahnısı səslənir, uşaqlar nağıl danışırlar“Şalgam”, “Ryaba toyuq”, “Üçdonuz").

Slayd 12

6. Dərsin xülasəsi.

Dərsimiz sona çatdı. Əla! Bu gün hansı nağılları ziyarət etdiyimizi xatırlayın?

Nağıllar bizə nə öyrədir? Yaxşı yoxsa pis?Dərsimizin xatirəsi olaraq sizə nağıl qəhrəmanlarını rəngləndirmək istəyirəm. Siz və valideynləriniz onları evdə rəngləndirəcək və bu personajlarla birlikdə nağılları yenidən oxuyacaqsınız. Nənə və nənəniz sizə təşəkkür edir ki, Kolobok sağ-salamat evə qayıtdı və sizi və qonaqlarınızı müalicə etdişirniyyatlar.