Məktəbəqədər təhsil müəssisələrinin orta qrupunda sağlamlıq həftəsi “Mən sağlam böyüyəcəm! Dünyanın vahid mənzərəsinin formalaşdırılması: “Mən sağlam böyüyəcəm” mövzusunda dərs planı (böyük qrup) Orta qrupda rəsm çəkərək sağlam böyüyəcəm.

Səhər toplantısı. Uşaqları həftənin mövzusu "Mən sağlam böyüyürəm" ilə tanış etmək. Yaşayış mövzularının birgə planlaşdırılması.

Təbiətin guşəsində iş tapşırıqları. Qayğı qapalı bitkilər(fərdi iş).

Söhbət “Təmizlik sağlamlığın açarıdır”

Uşaqları “Sağlamlıq” anlayışı ilə tanış etmək, bədənlərini təmiz saxlamaq, paltarlarını və saçlarını səliqəli saxlamaq vərdişlərini inkişaf etdirmək.

D/i “Faydalı-zərərli”

gəzmək

Açıq hava oyunu "Tələ" (qaçış) Uşaqlarda çeviklik, bir-birinə dəymədən qaçmaq bacarığını inkişaf etdirmək. Qaçış zamanı nəfəsinizi tənzimləməyi öyrənin. Oyunda təhlükəsiz davranış bacarıqlarını inkişaf etdirin.

İş sifarişi« Gəlin yolu süpürək» . Uşaqlarda birgə əmək fəaliyyətlərində iştirak etmək arzusunu aşılamaq.

Situasiya söhbəti O işin sağlamlıq faydaları. "Sağlamlıq, sevinc və iş - həmişə birlikdə olun

Fərdi iş:Oyun məşqi "Növbəti kimdir"Uzaqdan (ən azı 5-9 m) obyektlər atmağı məşq edin. Təhlükəsiz davranış bacarıqlarını inkişaf etdirin.

Günorta.

M. Pototskayanın "Kəskin donuz xəstəliyi" oxunması.Sağlam həyat tərzinin komponentləri haqqında anlayışınızı genişləndirin.

Didaktik oyun:"Katya soyuqdur."

Məqsəd: uşaqlara asqırarkən və öskürərkən üz döndərməyi və ağızlarını dəsmal ilə örtməyi öyrətmək.

Gəzinti: erkən yaz quşlarına baxış

P/I "Məni tut"

Səhər toplantısı. Təbiətin fenoloji təqvimi ilə işləmək. Haqqında söhbət mövsümi dəyişikliklər yaşa - cansız təbiət yazda.

Vəziyyət - ünsiyyət"Xəstənin çarpayısının yanında."Xəstələrə şəfqət bəxş et.

Didaktik oyun"Səhv etmə." Sürətli təfəkkür inkişaf etdirin, uşaqların günün müxtəlif vaxtlarında etdikləri ilə bağlı biliklərini möhkəmləndirin.

Yeməkxanada növbətçilərin işinin təşkili (süfrə düzümü), qrup halında (güllərin suvarılması, torpağın boşaldılması)

gəzmək

Tədqiqat fəaliyyəti. İnsanlar öz sağlamlıqlarını necə qoruyurlar? Səbəb-nəticə əlaqələri qurmağı öyrənin.

Günəşi, havanı, buludları müşahidə etmək.

Məqsədlər: təbiət hadisələrini tanıtmağa davam edin, cansız təbiət obyektlərinə marağı inkişaf etdirin.

Oyun məşqi "Alpinistlər".Tempi dəyişdirərkən gimnastika divarına dırmaşmağı məşq edin. Təhlükəsiz davranış bacarıqlarını inkişaf etdirin.

Açıq hava oyunları

"Tələlər", "Hədəfi vurun".

Məqsədlər: bir-birinə dəymədən qaçmaq bacarığını məşq etmək; çeviklik və dözümlülük inkişaf etdirin.

Fərdi iş.

Sürüşkən bir yamacdan aşağı sürüşmək

Günorta.

Situasiya söhbəti"Özünü sarmağa öyrəşmiş adam üşüyəcək."Sağlamlığın düzgün seçilmiş geyimdən asılılığını göstərin.

Gəzinti:

Havanın müşahidəsi, bir damla P/I “Axarlar və göllər”

Səhər toplantısı.

Situasiya söhbətiuşaq bağçasında qalma qaydaları haqqında. Təhlükəsizlik əsaslarının formalaşması.

Artikulyasiya gimnastikası"Dil məşqləri necə etdi." Artikulyasiya aparatını inkişaf etdirin.

Situasiya söhbəti" Axşam gəzintiləri faydalıdır, sizi xəstəlikdən uzaqlaşdırır." İnsan sağlamlığı üçün gündəlik rejimin rolu haqqında fikirləri genişləndirin.

Gəzinti turu Kimə Energetikov stadionuUşaqların diqqətini idman obyektlərinə cəlb edin. Uşaqların haqqında biliklərini genişləndirin fərqli növlər idman Uşaqların hərəkət və idmanın sağlam həyat tərzinin mühüm tərkib hissəsi olması barədə biliklərini zənginləşdirmək. Uşaqlarda sağlam həyat tərzinə ehtiyacı inkişaf etdirmək

Fərdi iş

Oyun məşqi "Qaçışlar".Kiçik və geniş addımlarla qaçmağa məşq edin.

Açıq hava oyunu "Qütb bayquşu", " yandırmaq aydın", "zəncirlər saxtadır"

Günorta

Situasiya söhbəti" Utanmalısan heç nə etmə”.Uşaqlarda öz hərəkətlərini qiymətləndirmək bacarığını inkişaf etdirmək

Uşaq mahnılarını oxumaq və əzbərləmək;
sağlam həyat tərzi haqqında atalar sözləri və məsəllər
Gəzinti zamanı müşahidələr: göyərçinlərin arxasında

Küləklə təcrübələr.

Hekayə modelləşdirmə"Sağlam olmaq istəyirsənsə!"Sağlam həyat tərzinin vacib komponentləri haqqında anlayışınızı genişləndirin

Didaktik oyun“Mənim ünvanım” məqsədi: Valideynlərin ev ünvanını, soyadını, adını, atasının adını təmin etmək

Oyun vəziyyətləri: “Təbii dişlərinizi daha uzun müddət saxlamağınız üçün”; "Niyə bizə saatlar lazımdır"; "Gündəlik rejiminə əməl et, tənbəllik etmə və sağlam, güclü və gözəl böyüyəcəksən."

Sözlər olmadan ünsiyyət qurmaq bacarığını inkişaf etdirmək üçün bir oyun: "Şüşə vasitəsilə", nitq etiketi düsturlarının istifadəsini gücləndirməyə yönəlmiş vəziyyətləri oynayır (səhər salamları, minnətdarlıq sözləri, vidalar).

D\i. "Yaxşı-pis", "Danetka" (ətrafımızdakı əşyalar).

gəzmək

Göyün, buludların, küləyin müşahidəsi. Baharı təsvir edən sifət sözlərin seçimi.

Açıq hava oyunları:

Açıq hava oyunu "Fiqur düzəldin" (qaçış).Təsadüfi qaçışla məşq edin. Diqqəti inkişaf etdirin.

"Dovşan və canavar", "Ovçular və ördəklər".

Günorta

E. Moşkovskayanın "Qulaqlar" şeirini öyrənmək.Yaddaş və nitqin intonasiya ifadəliliyini inkişaf etdirin.

gəzmək

Damla müşahidəsi.

Situasiya söhbəti:“Yaxşı əməllər insanı gözəlləşdirir”.Başqalarına qayğı göstərmək bacarığını inkişaf etdirin

Uşaqların istəyi ilə oyunlar.

Söhbət əsaslandırma"Necə sağlam böyümək olar".Dostunuzun cavabı ilə öz nöqteyi-nəzərinizi, razılığınızı və ya razılaşmadığınızı ifadə etmək cəhdlərini təşviq edin

Təqdimata baxın"Vitamin ölkəsinin sakinləri." Məqsəd: tərəvəz, giləmeyvə və meyvələrin faydaları haqqında bilikləri möhkəmləndirmək.

Situasiya söhbəti"Köhnə dost iki yeni dostdan yaxşıdır".Uşaqlar arasında dostluq münasibətlərini inkişaf etdirin

Uşaqlarla birlikdə “Mən sağlam böyüyürəm” mövzusunda yaradıcı işlərin hazırlanması və tərtibatı

"Fixies" cizgi filmlərinə baxmaq, müzakirə

gəzmək

Müşahidə "Hava sağlamlığımıza necə təsir edir".Uşaqların təbiət hadisələri və onların həyatımızda əhəmiyyəti haqqında anlayışlarını genişləndirin.

Kollektiv əmək fəaliyyəti - saytda zibil yığılması. Məqsəd: ərazidə asayişi qorumağı öyrətmək; başqalarına kömək etmək istəyini inkişaf etdirin.

Açıq hava oyunu "Kim daha tez bayrağa qaçacaq?" (qaçış)Qaçışda məşq etmək; siqnal verildikdə hərəkətləri yerinə yetirməyi öyrət.

Uşaqların təşəbbüsü ilə oyunlar*

Problemli vəziyyətlər

"Nə olar, əgər..." Hədəf:

Nəqliyyatda, avtobus dayanacaqlarında davranış qaydalarını müəyyənləşdirin. Trafik vəziyyətlərinə reaksiya verməyi, müxtəlif vəziyyətlərdə davranışı proqnozlaşdırmağı öyrənin.

Günorta

"Sağlam olun" testi.Uşaqların sağlam həyat tərzinin vacib komponentləri haqqında biliklərini gücləndirin.

Söz oyunu "Təhlükəli-Təhlükəsiz". İnsan bədəninin xüsusiyyətləri haqqında anlayışınızı genişləndirin

Ev işi:

kuklalar üçün paltar yumaq.

Əyləncəli oyun "Sabun köpüyü"

Axşam gəzintisi:

Rəqəmlərin qonşularını adlandırmaq bacarığını gücləndirin, “Daha da say” məşq edin.

P\i. "Çərpələng".

Sağlamlığın qorunması və möhkəmləndirilməsi vəzifəsi aparıcı vəzifələrdən biri olaraq qalır məktəbəqədər yaş. Müəllim uşağın bədənini gücləndirmək üçün hər gün texnologiyadan istifadə edir. Oktyabrın əvvəlində “Doğumdan məktəbə” proqramı çərçivəsində uşaqların bədəni, sağlamlığını yaxşılaşdırmağın yolları, vitaminlər, gündəlik rejimə riayət etmək ehtiyacı və s. Sağlamlıq, məşq və vitaminlər haqqında söhbətlər, açıq hava oyunlarının və fiziki məşqlərin təsviri, eləcə də maarifləndirici oyunlar plana əlavədə tapıla bilər " Tematik həftə"Mən sağlam olmaq istəyirəm."

Sosial və kommunikativ inkişaf

Yetkin uşaqlara oyun planını necə həyata keçirməyi, yeni rollar təqdim etməklə süjeti genişləndirməyi öyrətməyə davam edir, bu da hərəkətləri müzakirə etmək, iş tapşırıqlarını yerinə yetirmək və etik söhbətlər etmək kimi sosial və kommunikativ inkişafa kömək edir.

Koqnitiv inkişaf

Planlaşdırma işləri koqnitiv inkişaf müəllim seçir riyaziyyat oyunları“Mənə harada deyin”, “Ölçüsünə görə seçin”, “Dəsmal” kimi uşaqları yarpaq tökülməsi ilə tanış edir. Yetkinlərlə birlikdə uşaqlar havanın sudan yüngül olduğunu və gücə malik olduğunu öyrənir, vəhşi heyvanların və onların balalarının adlarını xatırlayır, həmçinin səs mənbəyini müəyyənləşdirməyi öyrənirlər.

Nitqin inkişafı

Günün ikinci yarısında sağlamlıq, şəxsi gigiyena vasitələri, idman və s. haqqında ədəbiyyat oxunması nəzərdə tutulur. Nitqin inkişafı də töhfə verir barmaq oyunları və nəfəs məşqləri. Müəllim uşaqları oyun vəziyyətləri və xüsusi məşqlər vasitəsilə fikirlərini bacarıqla ifadə etməyə təşviq edir.

Bədii və estetik inkişaf

Orta qrupun uşaqları qışa hazırlıq görür və dəsmal (aplikasiya + sap çapı) düzəldir, "yarpaq çapı" texnikası ilə tanış olmağa davam edir, rənglər haqqında bilikləri möhkəmləndirirlər. Board oyun. Bu tədbirlər bizə bədii-estetik inkişaf problemlərini həll etməyə imkan verir.

Fiziki inkişaf

Müəllim “İdman ləvazimatları” lotosunu gətirir, idmanın faydalarından danışır, uşaqlarla birlikdə idman jurnallarına baxır. Fiziki inkişaf çeviklik və motor yaddaşı inkişaf etdirmək üçün açıq hava oyunları, tanış oyunların qaydalarının təkrarlanması ilə asanlaşdırılır.

Mövzu həftəsindən bir fraqmentə baxın

bazar ertəsi

OOKoqnitiv inkişafNitqin inkişafıFiziki inkişaf
1 p.d.rus xalq oyunu"Malanya nənənin yanında." Məqsəd: sözləri öyrənmək, rus mədəniyyətini tanıtmaq.Sağlamlıq və gigiyena maddələri haqqında tapmacalar tapın. Məqsəd: uşaqları həftənin mövzusuna yönəltmək.Oyun "Kim idi və ya nə idi." Məqsəd: lüğəti aktivləşdirmək və ətraf mühit haqqında bilikləri genişləndirmək.Həndəsi formalardan tərəvəz və meyvələrin kəsilməsi. Məqsəd: aplikasiya üçün boşluqlar düzəldin, küncləri necə kəsməyi öyrənməyə davam edin.Fiziki məşq "Və saat davam edir və davam edir." Məqsəd: oyunu tanıtmaq, sözləri öyrənmək.
pro-
partlama
S.r. oyun "Səyahət". Məqsəd: oyun planını necə həyata keçirməyi öyrətməyə davam edin.Yanğınsöndürmə maşınına nəzarət. Məqsədlər: maşınların rolu və onların mexanizmləri haqqında bilikləri genişləndirmək; marağı inkişaf etdirmək.Didaktik oyun "Fərqli deyin." Məqsəd: mənaca yaxın sözləri seçmək bacarığını inkişaf etdirmək.Stol teatrı ilə müstəqil oyunlar. Məqsəd: nitqin və yaradıcı təfəkkürün inkişafı üçün şərait yaratmaq.P.i. "Ağcaqanad tut." Məqsəd: uşaqları iki ayaq üzərində atlamağa öyrətmək. P.I. "Boş yer." Məqsəd: uşaqlarda siqnal üzərində hərəkət etmək bacarığını inkişaf etdirmək.
OD
2 p.d."Bad Deeds" albomunun icmalı. Məqsəd: münasibətlər və davranış haqqında fərqli fikirlər formalaşdırmaq."Mənə harada deyin" məşqi. Məqsəd: məkan istiqamətlərini özündən müəyyən etmək bacarığını inkişaf etdirmək.K. Çukovskinin təkrarı “Moidodır”. Məqsəd: şeiri xatırlayın.Rəsm "Qış hazırlıqları" (alt qrup ilə). Məqsəd: dəyirmi və oval formalı obyektləri çəkmək və onların üzərində rəngləmək bacarığını möhkəmləndirmək.Söhbət “Sağlamlıq idman sayəsində yaxşıdır”. Məqsədlər: uşaqları "Şarj etmək" anlayışı ilə tanış etmək; insanın motor keyfiyyətləri və fiziki məşqlərin sağlamlıq üçün əhəmiyyəti haqqında təsəvvürlər formalaşdırmaq.

çərşənbə axşamı

OOSosial və kommunikativ inkişafKoqnitiv inkişafNitqin inkişafıBədii və estetik inkişafFiziki inkişaf
1 p.d.Kukla paltarlarının yuyulması. Məqsəd: uşaqları işlə tanış etmək."Ölçüyə görə seçin" məşqi. Məqsəd: təsnif etmək bacarığını inkişaf etdirmək həndəsi fiqurlar bir xüsusiyyətə görə (ölçüsü)."Sehrli kublar" ilə məşqlər. Məqsəd: ZKR yaratmaq.“Vərəq izi” alt qrupu ilə rəsm. Məqsəd: uşaqları tanış etmək yeni texnologiya rəsm çəkmək, lazımi rəngləri seçməyi öyrənin.İdman guşəsinə idman haqqında kitab və jurnalların təqdim edilməsi. Məqsəd: sağlam həyat tərzi haqqında fikir formalaşdırmaq.
pro-
partlama
Verandada toz silmək. Məqsəd: başladığınız işi başa çatdırmağı öyrənin.Yarpaqların düşməsinin müşahidəsi. Məqsədlər: qızıl payızın rənglərinin müxtəlifliyini, "yarpaq düşməsi" anlayışını tanıtmaq; təbiətə sevgi aşılamaq.Mnemonik cədvəllərdən istifadə edərək payız haqqında hekayələr tərtib etmək. Məqsəd: monoloq nitqini inkişaf etdirmək.Müxtəlif növ mozaikalar. Məqsəd: əzmkarlıq və yaradıcı qavrayış inkişaf etdirmək.P.i. "Kəpənəkləri tutmaq" Məqsəd: oyun qaydalarını xatırlayın. P.i. "Evsiz Dovşan." Məqsəd: uşaqlarda məkan oriyentasiyasını inkişaf etdirmək, sürətli qaçış məşq etmək.
OD

"Mən sağlam böyüyürəm" layihəsi. orta qrup müəllifləri: Kryakvina I.V. Efimova I.F. Bykova N.N. SOKOL 2013 "Mən sağlam böyüyürəm" layihəsi. orta qrup müəllifləri: Kryakvina I.V. Efimova I.F. Bykova N.N. SOKOL 2013 BDOU SMR "ÜMUMİ İNKİŞAF NÖVLÜ UŞAQ BAĞÇASI 33"




"Gənc yaşlarından sağlamlığınıza diqqət edin" deyir xalq atalar sözü. Xalq atalar sözündə deyilir: “Sağlamlığınızın qayğısına gənc yaşlarınızdan diqqət yetirin”. Məktəbəqədər uşaqlarda sağlam həyat tərzi bacarıq və vərdişlərinin formalaşdırılması müasir şəraitdə aktual və əhəmiyyətlidir. Bu problemə hər il rast gəlinir məktəbəqədər təhsil müəssisəsi: uşaqların sağlamlığının zəif olması, aşağı səviyyədə olması fiziki inkişaf və s. Əsas fikir məktəbəqədər uşaqlarda sağlam həyat tərzi bacarıq və vərdişlərinin inkişaf etdirilməsi üzərində iş ondan ibarətdir ki, təbiət, özü və cəmiyyətlə harmoniyaya nail olmaq üçün insan uşaqlıqdan sağlamlığına diqqət yetirməlidir. Axı sağlamlıq insanın öz həyatında fəal olmasına imkan verən orqanizmin ahəngdar vəziyyəti (fiziki, əqli, sosial rifah) kimi qəbul edilir. Məktəbəqədər uşaqlarda sağlam həyat tərzi bacarıq və vərdişlərinin formalaşdırılması müasir şəraitdə aktual və əhəmiyyətlidir. Bu problem hər il məktəbəqədər müəssisələrdə rast gəlinir: uşaqların sağlamlığının pis olması, fiziki inkişafın aşağı səviyyəsi və s. Məktəbəqədər uşaqlarda sağlam həyat tərzi bacarıq və vərdişlərinin formalaşdırılması işinin əsas ideyası ondan ibarətdir ki, təbiətlə, özü ilə və cəmiyyətlə harmoniyaya nail olmaq üçün insan uşaqlıqdan sağlamlığına diqqət yetirməlidir. Axı sağlamlıq insanın öz həyatında fəal olmasına imkan verən orqanizmin ahəngdar vəziyyəti (fiziki, əqli, sosial rifah) kimi qəbul edilir. Qeyd etmək lazımdır ki, uşaqlarda sağlam həyat tərzi üçün bacarıq və vərdişlərin formalaşdırılması ailə ilə əməkdaşlıq etmədən mümkün deyil. Qeyd etmək lazımdır ki, uşaqlarda sağlam həyat tərzi üçün bacarıq və vərdişlərin formalaşdırılması ailə ilə əməkdaşlıq etmədən mümkün deyil. Layihənin aktuallığı.


Layihənin məqsədi: Layihənin məqsədi: Uşaqlarda sağlam həyat tərzi vərdişlərinin formalaşdırılması müxtəlif növlər fəaliyyət, sağlamlıq məsələlərində valideynlərlə qarşılıqlı əlaqə. Müxtəlif fəaliyyətlərdə uşaqlarda sağlam həyat tərzi vərdişlərinin formalaşdırılması, sağlamlıq məsələlərində valideynlərlə qarşılıqlı əlaqə. :.:.




Layihənin məqsədləri: Uşaqlarda sağlamlıqlarına qarşı ağlabatan münasibət formalaşdırmaq. Uşaqlarda sağlamlıqlarına ağlabatan münasibət formalaşdırmaq. Bədən tərbiyəsi və sağlamlıq işinin müxtəlif forma və üsulları vasitəsilə sağlam həyat tərzinə marağı artırmaq. Bədən tərbiyəsi və sağlamlıq işinin müxtəlif forma və üsulları vasitəsilə sağlam həyat tərzinə marağı artırmaq. Fiziki və fiziki inkişafının gücləndirilməsi məsələsində şagirdlərin ailələri ilə əməkdaşlıq qurmaq ruhi Sağlamlıq uşaqlar. Uşaqların fiziki və psixi sağlamlığının möhkəmləndirilməsi məsələsində şagirdlərin ailələri ilə əməkdaşlıq qurmaq.














Valideynlərlə iş 1. Valideynlər üçün tapşırıq: 1. Valideynlər üçün tapşırıq: - “Meyvə və tərəvəzlər faydaları haqqında necə mübahisə etdilər” nağılı qurun. Uşaqlarla birlikdə bunun üçün bir şəkil çəkin. - "Meyvə və tərəvəzlər faydaları haqqında necə mübahisə etdilər" nağılı qurun. Uşaqlarla birlikdə bunun üçün bir şəkil çəkin. - Ailə albomundan “sağlamlıq və uşağım” mövzusunda fotoşəkil gətirin. - Ailə albomundan “sağlamlıq və uşağım” mövzusunda fotoşəkil gətirin. 2. “Doktor Vitaminkinin məsləhəti” hərəkətli qovluğunun dizaynı. 2. “Doktor Vitaminkinin məsləhəti” hərəkətli qovluğunun dizaynı.


Mərhələ 3. İşin nəticələri. Birbaşa təhsil fəaliyyəti uşaqlarla "Sağlamlıq ölkəsinə səyahət". "Sağlamlıq ölkəsinə səyahət." Məqsəd: uşaqlarda sağlam həyat tərzinə dair bilik və bacarıqların ümumiləşdirilməsi. Məqsəd: uşaqlarda sağlam həyat tərzinə dair bilik və bacarıqların ümumiləşdirilməsi.

Uşaq bağçasında sağlamlıq həftəsi. Orta qrup

“SAĞLAMLIQ HƏFTƏSİ” TƏDBİR PLANI

Orta məktəbəqədər yaş
Müəllimlər tərəfindən hazırlanmışdır: Makhonina S.S., Rodionova T.A.

Bazar ertəsi: "Sağlamlığın gizləndiyi yer."

Məqsəd: öz bədəninə, rifahına və sağlamlıqla əlaqəli əhval-ruhiyyəyə marağı inkişaf etdirmək. Uşaqların fiziki fəaliyyətə olan ehtiyacını ödəyin.

Səhər məşqləri"Gəlin sağlamlığa hə deyək!"
-Söhbət: “Sağlamlıq nədir, onu necə qorumaq və artırmaq olar”
-Sujet- rol oyunu"Sağlam qida mağazası"
- Didaktik oyun "Sağlam nədir və sağlamlığa nə zərərlidir"
-A.Bartonun “Çirkli qız”, S.Mixalkovun “Mimoza haqqında”, İ.Semenovun “Neboleyka necə olmaq olar” oxumaları
-Məhsuldar fəaliyyət: A.Bartonun “Çirkli qız” şeiri əsasında rəsm çəkmək
Gəzinti: Qaçış oyunları: “Tez götür, tez yerə qoy”; atlama ilə oyunlar: "Qurbağalar və Herons"; atma və tutma oyunları - "Kimin adı varsa, o tutur."
İkinci mərtəbə. günlər:
- Söhbət: “Küçədə davranış qaydaları”
- Didaktik oyun "Svetofor"
Valideynlər üçün səyahət qovluğunun hazırlanması " Sağlam uşaq»

Çərşənbə axşamı: Sağlam Dişlər

Hədəf: Diş xəstəliklərinin səbəbini izah edin. Dişləri sağlam saxlamaq ehtiyacını formalaşdırmaq. Uşağınıza özünə və dişlərinin vəziyyətinə diqqətli olmağı öyrədin.
- “Sağlam olmaq istəyirsənsə” səhər məşqləri
- Söhbət: “Sağlam dişlər”
- “Diş fırçasının nağılı” nağılının oxunması
-Didaktik oyun “Dişlər üçün nə zərərlidir, nə yaxşıdır”
-Məhsuldar fəaliyyət: tətbiq " Diş fırçası oğlan Petya üçün"


Gəzinti: Açıq havada estafet oyunları:
"Dərman aparın" (qaçış, hərəkətlərin koordinasiyası)
"Halqada oturun" (atlama, çevikliyi inkişaf etdirmək)
"Qartopu toplamaq" (hədəf atmaq, gözü inkişaf etdirmək)
İkinci mərtəbə. günlər:
- Hekayəyə əsaslanan rol oyunu "Poliklinika"
- Didaktik oyun: "Fərdi əşyalar"
- Oxu ədəbiyyatı: .Zaitsev “Bon appetit” “Güclü, möhkəm dişlər”, A. Anpilov “Dişlərim xəstədir”

Çərşənbə: "Moidodyr"

Hədəf:şəxsi gigiyena qaydaları haqqında fikirlərin formalaşması, uşaqlara verilməsi elementar təmsillər yoluxucu xəstəliklər və onların törədicisi (mikroblar və viruslar) haqqında.
- Səhər məşqləri “Səhər tezdən üzümü yuyuram...”
- Söhbət “Mikroblar və Viruslar”
- D/i “Şəxsi gigiyena vasitələri”
- Uşaq qafiyələrini öyrənmək, tapmacaları tapmaq.
- Barmaq gimnastikası "Əllərinizi təmiz və təmiz yuyun"
Gəzinti: Açıq hava oyunları:
"Quyruğu tut" (qaçış, çevikliyin inkişafı).
"Ağcaqanad tut" (yüksək atlamalar, hərəkətlərin koordinasiyası).
"Gizlən və axtar" (kosmosda oriyentasiya).
İkinci mərtəbə. günlər:
"Moidodyr" cizgi filminə baxmaq
Valideynlər üçün məsləhət "Gözəl duruş sağlamlığın açarıdır".

cümə axşamı: " Sağlam yemək. Vitaminlər"

Hədəf: məktəbəqədər uşaqların meyvə və tərəvəzlərdə vitaminlərin olması haqqında biliklərini genişləndirmək; uşaqlara süfrəmizdə sağlam məhsullar haqqında fikirlərin formalaşmasına şərait yaratmaq; uşaqlar və valideynlər üçün sağlam həyat tərzini inkişaf etdirmək üçün motivasiya yaratmaq.
- "Bağda və ya tərəvəz bağçasında" səhər məşqləri
- Söhbət “Vitaminlər və sağlam qidalar"(vitaminlərin faydaları və insan sağlamlığı üçün əhəmiyyətindən danışın)
- Şeirlər öyrənmək, tapmacalar tapmaq
-Eksperimental fəaliyyət "Sehrli itburnu - sağlamlığımı xilas edəcəyəm, özümə kömək edəcəm" - itburnu dəmləmək.


gəzmək
- Açıq hava oyunu – “Vitamin Ailəsi” estafet yarışı
İkinci mərtəbə. günün: -
"Şalgam" nağılının dramatizasiyası
D/i: “Sağlam və zərərli qida”
İtburnu həliminin dadına görə


Məsləhətlə qovluqlar hazırlayın: "Uşaqların qidalanması"

Cümə: "Biz həmişə idmanla dostuq!"

Hədəf: sabit fiziki fəaliyyət vərdişinin formalaşdırılması, fiziki özünü təkmilləşdirməyə maraq və ehtiyac.
- “Biz idmançıyıq” səhər məşqləri
- İstirahət “Mən həm evdə, həm də bağda bədən tərbiyəsi ilə dostum”


- Haqqında illüstrasiyalara baxırıq qış növləri idman
- İdmanla bağlı albom hazırlamaq.


Gəzinti: Açıq havada oyunlar
"Dovşanlar", "Səviyyəli yolda", "Bayrağa qaçın", "Dairəyə girin".
İkinci mərtəbə. günlər:
Rol oyunu "Fiziki fəaliyyət"
Nəğmələr, idman mövzularında mahnılar, şeirlər, tapmacalar öyrənmək.
Didaktik oyun: "İdmanı tap", rəngləmə səhifələri

Bələdiyyə büdcəli məktəbəqədər təhsil müəssisəsinin birinci ixtisas kateqoriyalı müəllimi Təhsil müəssisəsi « Uşaq bağçası kombinə edilmiş tip No 201", Orenburq

Təhsil sahəsi "Sağlamlıq"

Yaş: 35 il.

Mövzu üzrə GCD xülasəsi: "Mən böyüyürəm"

Məqsədlər:

İnsan bədəninin xarici quruluşu haqqında uşaqların biliklərini gücləndirin

Uşaqları insanların böyüdükcə necə dəyişdiyini anlamağa təşviq edin

Uşaqlara "sistem operatoru" - "Sehrli ekran" ilə işləməyi öyrətməyə davam edin

"Yaxşı və pis" anlayışları vasitəsilə hadisələrin ziddiyyətli təbiətini görməyi öyrənin.

Avadanlıq: dəzgah, "Sehrli ekran" - 9 hissəyə bölünmüş bir vərəq; flomasterlər, "Mən böyüyürəm" albomları, müxtəlif cins və yaşda olan insanları əks etdirən kartlar və ya fotoşəkillər, "Dunno" əlcək kuklası

Qrupda müxtəlif cins və yaşda olan insanların şəkilləri divardan asılır (uşaqlar onlara baxır). Siz illüstrasiyaları albomlardakı fotoşəkillərlə əvəz edə bilərsiniz.

Dunno qrupa qaçır: Salam, uşaqlar. Yenidən sənə baş çəkməyə gələn mənəm, Dunno (uşaqlara baxır). Bilirsiniz, uşaqlar, mənə elə gəlir ki, siz dəyişmisiniz - hamı bir az böyüyüb, böyüyüb.

Tərbiyəçi: Bilmirsən, bütün insanlar böyüyür, bizim uşaqlarımız da. Uşaqlar, gəlin Dunno ilə birlikdə sehrli ekranda səyahətə çıxaq.

Bilmirəm: ekran niyə sehrlidir?

Tərbiyəçi: bu ekran əvvəllər necə olduğumuzu, indi necə olduğumuzu və tezliklə nə olacağımızı göstərə bilər.

Uşaqların qarşısına dəzgah qoyulur, ona bir vərəq yapışdırılır, 9 hissəyə bölünür.

Tərbiyəçi: bu gün biz bütün ekranları açmayacağıq, amma səyahətimizə bu ekrandan başlayacağıq (ekran 5), bu, bizim indi necə olduğumuzu göstərir (uşağın indi necə olduğunu sxematik şəkildə eskiz edir) - gəlin görək bizdə nə var (uşaqların cavabları ) - ayaqlarımız, qollarımız, başımız, gövdəmiz, gözlərimiz, burunlarımız və s. (Sxematik təsvirlər 2-ci ekranda tərtib edilmişdir). Biz çox şey edə bilərik: - tullanmaq, çömbəlmək, əyilmək və s.

İndi düşünün, əvvəllər necə idiniz (uşaqların cavabları) - siz uşaq idiniz, baxın - "Mən böyüyürəm" albomundan fotoşəkilləri göstərirdiniz (uşaqların kiçik olduğu yerdə) - (uşaq arabasındakı körpə eskizlə çəkilir, ekran 4). Bu qədər balaca olanda ayaqlarınız, qollarınız, gövdəniz və s. var idi? Və onlar necə idilər (uşaqların cavabları) - düzdür, onlar kiçik idi (diaqramlar hazırlanır - rəsmlər, ekran 1). Siz uşaq olanda yeriməyi və qaçmağı bilirdinizmi? (uşaqların cavabları). Kiçik uşaqlar nə edə bilər (uşaqların cavabları): bədən tərbiyəsi dərsi - praktik məşğələlər- oturmaq, sürünmək, cingilti ilə oynamaq və s.

Böyüyəndə necə olacaqsan? (uşaqların cavabları). Siz də atalarınız və analarınız kimi böyüyəcəksiniz (böyüklər eskizdir, ekran 6). Və sonra ayaqlarınız, qollarınız və s. nə olacaq? (uşaqların cavabları) - (diaqramlar hazırlanır - rəsmlər, ekran 3).

Bilmirəm: uşaqlar, böyüməyiniz yaxşıdır, yoxsa pis?

Tərbiyəçi: Əgər böyümək pisdirsə, niyə? (uşaqların cavabları) - paltar çox kiçik olur, yelləncəkə çıxma və s.

Əgər böyümək yaxşıdırsa, niyə? (uşaqların cavabları) - çölə tək çıxa bilərsiniz, rəfdən bir şey almaq üçün stul itələməyə ehtiyac yoxdur, güclənirsiniz və s.

Bilmirəm: Mən də böyümək istəyirəm, amma böyümək üçün nə etməliyəm? (uşaqların cavabları)

Tərbiyəçi: uşaqlar, nə düşünürsünüz, Dunnoya deyin (uşaqların cavabları). Düzdü, yaxşı yemək, yatmaq, idman etmək lazımdır.

Bilmirəm: əladır, amma mən sadəcə bir oyun bilirəm - "Şarj etmək" oyunu:

Çıxın və oynayın!

Sıra ilə buraxın

Məşq edərkən əylənin!

uşaqlar bir dairədə dururlar

Gəlin atlayaq və çapaq!

yerində tullanmaq

Sağ tərəf əyilmiş.

bədən sola əyilir

Bir iki üç.

Sol tərəf əyilmiş.

bədən sağa əyilir

Bir iki üç.

İndi əllərimizi qaldıraq

əllər yuxarı

Və buluda çatacağıq.

Beləliklə, əllərimizi qaldırdıq,

əllər yan tərəfə

Sanki təəccübləndilər.

Və bir-birinizə yerə

Belinə qədər əyildi!

irəli əyilmək

Əyilmiş, düzlənmiş,

əyilir

Onlar əyilib ayağa qalxdılar.

Aşağı, aşağı, tənbəl olma,

Təzim edin və gülümsəyin

Aşağı, aşağı, tənbəl olma,

Təzim edin və gülümsəyin

Aşağı, aşağı, tənbəl olmayın

Təzim edin və gülümsəyin

Dərsin sonunda Dunno uşaqlarla vidalaşır və deyir: Onları ziyarət etməyə başqa nə gələcək.

Mövzu ilə bağlı əlavə material

➣ Müxtəlif cins və yaşda olan insanları təsvir edən illüstrasiyalara baxmaq, “Mən böyüyürəm” albomlarına baxmaq

➣ Tibb kabinetinə ekskursiya, antropometriya

➣ Oxu: A.Bartonun “Mən böyüyürəm” şeiri, M.Qombolinin “Yüksək və alçaq...” şeiri, “İnsan” mövzusunda tapmacalar.

Didaktik oyunlar: "Kim olduğunu tapın" - üzün, başın hissələrinə görə qız, oğlan, baba, nənə təxmin edin; "Əvvəl nə, sonra nə" - insanların şəkilləri olan kartları təşkil edin müxtəlif yaşlarda sıra ilə: yeni doğulmuşdan böyüyə qədər

➣ Gəzinti zamanı digər qruplardan olan uşaqların müşahidələri

➣ Digər qruplardan (bir neçə nəfər) uşaqları dəvət edin - nə olduğunu qeyd edin böyük uşaq, nə qədər yüksəkdirsə, o daha böyük ölçü onun qolları, ayaqları və s.