Koqnitiv fəaliyyət mərkəzinin modeli. Məktəbəqədər təşkilatda idrak fəaliyyəti mərkəzinin modeli.docx - Məktəbəqədər təşkilatda idrak fəaliyyəti mərkəzinin modeli

Bilişsel fəaliyyət erkən uşaqlıqda oyanır: körpə elementar hərəkətlərdən istifadə edərək obyektlərlə təcrübələr aparır - düşmək, atmaq, dişləmək, döymək. 3-5 yaşlı uşaqlar maraqlanır, oyun fəaliyyəti ilə ətrafdakı dünyanın cisim və hadisələri haqqında yeni məlumatları öyrənməkdən həzz alırlar. Yaşlı məktəbəqədər uşaqlar tədqiqatın özünə maraq göstərir və eksperimental fəaliyyətlər həyata keçirmək üçün motivasiya inkişaf etdirirlər.

Məktəbəqədər təhsil müəssisələrində idrak və tədqiqat fəaliyyətinin təşkilinin nəzəri əsasları

Federal Dövlət Təhsil Standartı (FSES) bildirir ki, müəllimin işi uşaqlarda inkişafa yönəldilməlidir. koqnitiv fəaliyyət və tədqiqat bacarıqları. Müasir təhsil sistemi uşaqlara biliklərin birbaşa ötürülməsi yolu ilə öyrətməkdən uzaqlaşır, lakin onlarda müxtəlif üsullardan istifadə edərək yeni məlumatlar axtarmaq istəyini inkişaf etdirir. Müəllim uşağa yaranan suallara cavab tapmaq motivasiyasını aşılayır və marağı təşviq edir. İdrak və tədqiqat fəaliyyəti oyun fəaliyyətini müşayiət edən müstəqil fəaliyyətlərdə də özünü göstərir.

Naməlum və ya hələ az öyrənilmiş obyektin meydana çıxması ilə bağlı sual vermək və cavab tapmaq bacarığı göstərir. yüksək səviyyə zehni və zehni inkişaf gələcək birinci sinif şagirdləri.

Məktəbəqədər uşaqlar suallarına cavab axtaran kiçik tədqiqatçılardır.

Məqsəd və vəzifələr

Təşkilatın məqsədi koqnitiv- tədqiqat fəaliyyəti uşaq bağçasında məktəbəqədər uşaqlarda təfəkkürün kəşfiyyat növünü inkişaf etdirməkdir. Bu o demək deyil ki, müəllim öz şagirdlərində gələcək peşəkar tədqiqatçıları, eksperimentatorları və alimləri görür, o, uşaqlara kəşfin həzzini hiss etməyə imkan verir. Uşaqlara təmiz məlumat ötürmək düzgün deyil. Onların dünyanı yenidən kəşf etmələrinə icazə vermək düzgündür. Vizual, akustik və duyğu qavrayışının köməyi ilə məktəbəqədər uşaqlar analitik bacarıqların inkişafı ilə obyektlərin keyfiyyətlərini və xüsusiyyətlərini müəyyənləşdirirlər - ətrafdakı reallıqda səbəb-nəticə əlaqələri qururlar, toplanmış bilikləri ümumiləşdirir və sistemləşdirirlər.

Tapşırıqlar koqnitiv inkişaf məktəbəqədər təhsil müəssisəsində:

  • ətraf aləmin cisim və hadisələrinə marağın inkişafı;
  • formalaşması ilkin ideyalar onların xassələri haqqında (forma, rəng, ölçü, quruluş, səs qabiliyyəti və s.);
  • təfəkkür qabiliyyətlərinin inkişafı: təhlil, müqayisə, ümumiləşdirmə, təsnifat, zaman və məkanda oriyentasiya, əlaqələrin qurulması;
  • zəruri məlumatları müstəqil axtarmaq üçün müsbət motivasiya yaratmaq;
  • maraq və müşahidəni stimullaşdırmaq və həvəsləndirmək;
  • ilə işləmək bacarıqlarının formalaşdırılması və təkmilləşdirilməsi müxtəlif alətlər, gözəl motor bacarıqlarının inkişafı.

Tədqiqat fəaliyyəti zamanı uşaqlar dünyanın quruluşunu öyrənirlər

Məktəbəqədər təhsil müəssisələrində tədqiqat fəaliyyətinin təşkili formaları

Təyin olunmuş tapşırıqları yerinə yetirmək üçün müəllim müxtəlif növ siniflərdə uşaqlarla birlikdə işləyir: ətrafdakı dünyanı öyrənmək, ibtidai sinif formalaşdırmaq. riyazi təsvirlər, savad, nitq, yaradıcılıq, idman və musiqiyə hazırlıq. Məsələn, iotlanmış saitlərin tədqiqi eşitmə öyrənilməsi ilə başlaya bilər: “YAMA sözü hansı səslə başlayır? Neçə səs eşitdiyinizi hesablayın. BALL sözündə neçə səs var? və təhlil edilən sözlərdə I hərfinin səsi haqqında nəticə çıxarmaq.

Uşaqlar həmçinin yeriyərkən, yaşayışı müşahidə edərkən və yeni biliklər əldə edirlər cansız təbiət. Ərazidə kiçik müşahidə qruplarında uşaq bağçası qısamüddətli və təbiət hadisələri, heyvan və bitki aləminin nümayəndələri haqqında ilkin məlumat əldə etməyə yönəlmişdir. Yaşlı məktəbəqədər uşaqlar təbiətdəki dəyişiklikləri müşahidə edərək uzunmüddətli tədqiqatlar aparırlar.

Məktəbəqədər uşaqlar istidə buzların əriməsini seyr etməkdən həzz alırlar

Məktəbəqədər təhsil müəssisələrində elmi-tədqiqat fəaliyyəti aşağıdakı formalarda təşkil olunur:

  • Kollektiv. Tədqiqat fəaliyyətini inkişaf etdirməyə yönəlmiş dərs prinsiplərə uyğun olaraq qrup şəklində keçirilir:
    • əlçatanlıq (hər bir tələbə tədqiqat prosesində iştirak edir),
    • strukturlaşdırılmış (dərs problemin ifadəsi, əsas hissə və yekundan ibarətdir),
    • qısa müddət (həddən artıq yorğunluğa yol verilməməli, dərsin gedişatına oyun elementləri və fiziki məşqlər daxil edilməlidir).
  • Alt qrup. Tədqiqat işi bir neçə tədqiqat nəticələrinin müqayisəli təhlilindən sonra nəticələr qəbul edildikdə (məsələn, təzə və ya duzlu torpaqda toxum cücərəcək) alt qruplarda aparılır.
  • Fərdi. Müəllim tədqiqat fəaliyyətinin inkişafı üçün tapşırıqlar təşkil edir fərdi olaraq, bilik və bacarıqların səviyyəsi qrupda ümumi səviyyədən geri qalırsa (uşaqdan kiçik qrup və ya əvvəllər uşaq bağçasına getməmiş), əgər bir şey öyrənməyə kortəbii maraq inkişaf etdirmək mümkündürsə.

Metodlar və texnikalar

İdrak və tədqiqat fəaliyyətinin təşkili üsulları və metodları arasında məktəbəqədər təhsil müəssisələrində istifadə üçün aktual olanları vurğulayırıq:

  • Evristik üsul. Müəllimlər tez-tez dərsə həvəsləndirici başlanğıc kimi problemli vəziyyətlər yaradırlar: bu, həll yolunun tapılmasında qrup birliyi hissi yaradır və mövcud vəziyyəti təhlil edərkən düşünmə qabiliyyətlərini aktivləşdirir. Maraq, tədqiqat və nitq bacarıqlarının inkişafına evristik söhbətlər kömək edir, bu, sual və problemlər üzərində qurulur. Məsələn, “Niyə ağac budaqları isti mövsümdə kifayət qədər elastikliyə malikdir, soyuq havada isə kövrək olur?”, “Niyə bəzi quş növləri köç edir?” Evristik söhbətin aparılması diqqətli hazırlıq tələb edir: müəllim uşaqların bilik səviyyəsinə uyğun olaraq əsas problemli məsələni müəyyənləşdirir, əlavə aparıcı və aydınlaşdırıcı suallar hazırlayır, onlara mümkün cavabları və reaksiyaları proqnozlaşdırır.

    Gənc qruplarda həll tapmağa yönəlmiş söhbətin müddəti 10-15 dəqiqədir, yaşlı məktəbəqədər uşaqlar evristik üsula uyğun olaraq daha uzun müddət məhsuldar işləyə bilirlər.

    IN böyük qrup Siz “Niyə gündəlik iş rejiminə ehtiyacınız var?” mövzusunda evristik söhbət edə bilərsiniz.

  • Müşahidə. Bağçada və ya uşaq bağçasının ərazisində təşkil edilən obyektlərin və proseslərin qavranılması uşaqların görmə və eşitmə qabiliyyətlərini inkişaf etdirir. Gəzinti zamanı aparılan kəşfiyyatlar uşaqları bütün müxtəlif mənzərələri, rəngləri, səsləri və qoxuları ilə təbiət aləminə batırır. Müşahidə məktəbəqədər uşaqlar arasında elmi tədqiqatın fəal təcrübələrindən biridir.

    Kiçik qrupda uşaqlar oyun forması suyun xüsusiyyətləri ilə tanış olmaq

  • Təcrübələr və təcrübələr. Oyunla yanaşı, təcrübə məktəbəqədər uşaqların aparıcı fəaliyyəti hesab olunur. Elementar təcrübələrin aparılması

Fəaliyyət mərkəzlərinin doldurulması və onların müstəqilliyi və uşaq təşəbbüsünü inkişaf etdirmək imkanları.

Federal Dövlət Təhsil Standartları proqramı aşağıdakılara yönəldilmişdir:
uşağın inkişafı üçün onun müsbət sosiallaşması üçün imkanlar açan şərait yaratmaq, onun Fərdi inkişaf, təşəbbüsün inkişafı və yaradıcılıq böyüklər və həmyaşıdları ilə əməkdaşlığa və yaşa uyğun fəaliyyətə əsaslanan;
inkişaf edən yaratmaq təhsil mühiti uşaqların sosiallaşması və fərdiləşməsi üçün şərait sistemi olan .
Proqramın məzmunu uşaqların şəxsiyyətinin, motivasiyasının və qabiliyyətlərinin inkişafını təmin etməlidir müxtəlif növlər fəaliyyət göstərir və aşağıdakı struktur bölmələri əhatə edir, uşaqların müəyyən inkişaf və təhsil sahələrini təmsil edir
sosial və kommunikativ inkişaf;
koqnitiv inkişaf;
nitqin inkişafı;
bədii və estetik inkişaf;
fiziki inkişaf.
Koqnitiv inkişafa daha ətraflı baxacağıq.
Koqnitiv inkişaf uşaqların maraqlarının, maraq və idrak motivasiyasının inkişafını nəzərdə tutur; idrak hərəkətlərinin formalaşması, şüurun formalaşması; təxəyyülün inkişafı və yaradıcılıq fəaliyyəti; özü, başqa insanlar, ətraf aləmin obyektləri, ətraf aləmin obyektlərinin xassələri və əlaqələri (forma, rəng, ölçü, material, səs, ritm, temp, kəmiyyət, say, hissə və bütövlük) haqqında ilkin təsəvvürlərin formalaşması. , məkan və zaman, hərəkət və istirahət , səbəb və nəticələr və s.), haqqında kiçik vətən və Vətən, xalqımızın sosial-mədəni dəyərləri, məişət adət-ənənələri və bayramları haqqında, Yer planetinin insanların ümumi evi kimi, onun təbiətinin xüsusiyyətləri, dünya ölkələrinin və xalqlarının müxtəlifliyi haqqında fikirlər.
Beləliklə, koqnitiv inkişaf idrak fəaliyyətinin inkişafının bir mərhələsindən digərinə tədricən keçid prosesidir.
Qrupumuzda idrak inkişafı üçün aşağıdakı fəaliyyət mərkəzləri var:
Təbiət Mərkəzi
Təcrübə Mərkəzi
Sensor və riyazi inkişaf
Dizayn Mərkəzi
Təhlükəsizlik Mərkəzi
Koqnitiv İnkişaf Mərkəzi
Mərkəz vətənpərvərlik tərbiyəsi
Fəaliyyət mərkəzlərinin doluluğu:
Təbiət və Təcrübə Mərkəzi:
- otaq bitkiləri;
- təbiət təqvimi;
- əmək bacarıqlarının inkişafı üçün materiallar;
- zavod pasportları;
- ekoloji mövzularda sürüşmə qovluğu;
- planlar,
- elementar təcrübələrin aparılması üçün material;
- təhsil və didaktik oyunlar ekologiya üzrə;
- təbii və tullantı material;
- təbiət tarixi ədəbiyyatı, şəkillər toplusu, albomlar;

Eksperimental iş üçün materiallar, mini-laboratoriyalar;
- təbiət tarixi mövzularında audio material.
Sensor və Riyazi İnkişaf Mərkəzi:
- didaktik material;
- didaktik oyunlar;
- stolüstü və çap oyunları;
- tədris materialı;
-uşaqların eksperimentləri üçün material.
Dizayn Mərkəzi:
- yumşaq konstruksiya və oyun modulları;
- döşəmə tikinti materialı;
- plastik konstruktor;
- 4 rəngdə böyük həcmli həndəsi formalar;
-konstruksiya dəstlərindən və taxta kublardan hazırlanmış modellərin sxemləri.
Təhlükəsizlik Mərkəzi:
- didaktik material;
- didaktik oyunlar;
- yol hərəkəti işarələri;
- yolun tərtibatı;
- həyat təhlükəsizliyi və yol hərəkəti qaydalarına dair material;
- üçün atributlar rol oyunu;
- stolüstü və çap oyunları.
Koqnitiv inkişaf:
- həftənin mövzusuna dair material.
Vətənpərvərlik Mərkəzi:
- Rusiya Federasiyasının və Tomsk vilayətinin dövlət rəmzləri;
- Tomsk vilayətində yaşayan insanların xalq tətbiqi sənəti obyektləri;
- nümunələr xalq geyimləri Tomsk vilayəti - vizual material;
- uşaq seçimi uydurma və Tomsk haqqında kitablar;
- Tomsk vilayətində çıxarılan faydalı qazıntıların kolleksiyasının seçilməsi;
- Tomsk üzrə materiallar.
Məktəbəqədər yaşda inkişaf müəllim və uşağın birgə hərəkətidir. Bizim vəzifəmiz uşağı zərif və maneəsiz şəkildə öz inkişaf trayektoriyasına uyğun gələn istiqamətə yönəltməkdir.
Bunun üçün Xüsusi diqqət həmyaşıdlarla öyrənmə və kiçik qruplarla öyrənmənin vacibliyini dərk edərək, qabiliyyətlərin inkişafına kömək edən və hər bir uşağın maraqlarına cavab verən müvafiq qrup mühitinin yaradılmasına diqqət yetirir.
Bu cür iş uşaqların tədqiqatını və müstəqil fəaliyyətini təşviq edən yaradılmış fəaliyyət mərkəzlərində mümkündür.
Fəaliyyət mərkəzlərinin olmasına baxmayaraq müxtəlif adlar, müxtəlif fəaliyyət növlərini əhatə edir, müxtəlif materiallarla təchiz olunur, hər biri uşağa sosial, emosional, intellektual inkişaf.
Müəllimin əsas məqsədi uşağın rahat öyrənmə prosesində hər gün baş verən inkişafına kömək etməkdir.
Hər bir fəaliyyət mərkəzi müxtəlif fəaliyyəti stimullaşdıran materiallar, maarifləndirici oyunlar, didaktik materiallar. Mərkəzlərdə hər şey tam əlçatandır. Bütün materiallar, qutular, mərkəzlər imzalanır və etiketlənir. Mərkəzlər demək olar ki, hər gün açıqdır. Bəzən bəzi mərkəzlər bağlana bilər.
Uşaqlar mərkəzlər arasında sərbəst hərəkət edirlər. Hər bir mərkəzdə sərf olunan vaxt hər uşaq üçün fərqli ola bilər. Uşaqlar oyunla məşğul olduqda, materiallardan yaradıcı şəkildə istifadə edirlər və bir mərkəzdən digərinə daha az hərəkət edir, müəyyən bir fəaliyyətə daha çox vaxt sərf edirlər.
Uşaqların həyat qaydaları uşağın özünün maraqlarının müxtəlif və sərbəst təzahürləri üçün yer təmin etməlidir. Bu, təkcə bayramlar deyil, həm də ona başqa heç bir işin qoyulmayacağını bilə-bilə ən çox sevdiyi işlə məşğul ola biləcəyi vaxtdır. Boş vaxtın olması və onu doldura bilməsi uşaq üçün kollektiv aksiyalarda iştirakdan az əhəmiyyət kəsb etmir.
Uşağın sərbəst seçim edə bilməsi və öz təşəbbüsünü göstərə bilməsi üçün o, qrupda özünü rahat hiss etməlidir.
Onun seçim hüququndan istifadə etməsi üçün bu seçim ona verilməlidir, yəni. İnkişaf mühiti ona geniş seçimlər (oyuncaqlar, materiallar, fəaliyyətlər) təqdim etməlidir. Qrupun inkişaf mühiti müxtəlif olmalıdır.
Uşaqların maraq göstərməsi və tədricən inkişaf etməsi üçün inkişaf mühitinin özü onların maraqlarında və təhsil ehtiyaclarında dəyişikliklərə cavab olaraq daim yenilənməli və dəyişkən olmalıdır.
Federal Dövlət Təhsil Standartında deyilir ki, məktəbəqədər təhsilin əsas prinsiplərindən biri uşaqlara müxtəlif fəaliyyətlərdə dəstək olmaqdır. Təşəbbüsün dəstəklənməsi də yaradıcılıq üçün zəruri şərtdir sosial vəziyyət uşaqların inkişafı.
Bu məktəbəqədər təhsilin tamamlanma mərhələsində Federal Dövlət Təhsil Standartı ilə müəyyən edilmiş hədəflər uşaqların imkanlarının aşağıdakı yaş xüsusiyyətlərini təmin edir:
- müxtəlif fəaliyyətlərdə təşəbbüs və müstəqillik nümayiş etdirmək;
- təbii hadisələrə və insanların hərəkətlərinə müstəqil izahatlar vermək;
- qəbul etmək bacarığını göstərmək öz qərarları.
Uşaq bağçasında uşaqların təşəbbüskarlığının və müstəqilliyinin inkişafı aşağıdakıların köməyi ilə həyata keçirilir:
uşaqlar üçün fəaliyyətləri və iştirakçıları sərbəst seçmək üçün şərait yaratmaq birgə fəaliyyətlər;
uşaqların qərar qəbul etmələri, hiss və düşüncələrini ifadə etmələri üçün şərait yaratmaq;
uşaqlara qeyri-direktiv yardım, uşaqların təşəbbüskarlığına və müstəqilliyinə dəstək fərqli növlər fəaliyyətlər (oyun, tədqiqat, layihə, idrak və s.)
Müstəqilliyin inkişafına məqsəd qoymaq bacarığına yiyələnmək (və ya onu müəllimdən qəbul etmək, ona çatmağın yollarını düşünmək, planını həyata keçirmək, nəticəni məqsəd mövqeyindən qiymətləndirmək) kömək edir.
Məktəbəqədər uşaqlarda təşəbbüskarlıq və müstəqillik oyatmaq üçün pedaqoqlar öz metod və üsullarından istifadə edirlər. Bu üsullara aşağıdakılar daxildir:
1) Didaktik oyun.
2) Məhsuldar fəaliyyət.
3) Özünü təşkil edən fəaliyyət.
Müəllim müxtəliflik yaratmalıdır oyun mühiti(söhbət məktəbəqədər təhsil müəssisəsində uşağa idrak fəaliyyətini təmin etməli, onun maraqlarına uyğun gəlməli və inkişaf xarakteri daşımalı olan subyekt-inkişaf mühitindən gedir. Mühit uşaqlara fərdi və ya birlikdə fəaliyyət göstərmək imkanı verməlidir. həmyaşıdları, məcburi birgə fəaliyyətlər tətbiq etmədən.
4) Əmək fəaliyyəti.
5) “Layihələr” metodu.
6) Ünsiyyət bacarıqlarının inkişafı.
7) Dərslər zamanı təşəbbüskarlığın və müstəqilliyin inkişafı.
Dərslərin gündəlik inkişafında qarşımıza aşağıdakı məqsədlər qoyuruq: müstəqillik və təşəbbüskarlığı inkişaf etdirmək, uşağın özünüdərkini, özünə inamını formalaşdırmaq, uşağa fikirlərini cəsarətlə ifadə etməyi öyrətmək. Rəsm, modelləşdirmə, aplikasiya dərsləri zamanı uşaqlara istədikləri kimi süjet, dizayn və rəng sxemi seçimi verilir. Tərbiyəçilər müstəqilliyin inkişaf tempinə əhəmiyyətli dərəcədə təsir edən temperamenti, qabiliyyətləri, ailədə tərbiyə tərzinin xüsusiyyətlərini nəzərə alırlar.
Məqsədi formalaşdırmaq və nəticəni qabaqcadan görmək bacarığı müstəqilliyin əsas komponentləridir. Ancaq uşaq bacarıqları inkişaf etdirməmişsə, onları tam şəkildə həyata keçirmək çətindir fərqli növlər fəaliyyətləri.
Uşaqlar özlərinə və yaxınlarına xidmət etmək üçün öhdəlikləri yerinə yetirdikdə müstəqillik inkişaf etdirilir; müstəqillik səviyyəsi inkişafla bağlıdır sosial təcrübə əmək fəaliyyəti, uşağın işdə subyektiv mövqe nümayiş etdirmə ehtimalı. Uşaqların müstəqilliyi reproduktiv xarakterli müstəqillikdən yaradıcılıq elementləri ilə müstəqilliyə, fəaliyyətlərin həyata keçirilməsində uşaqların şüurunun, özünü idarə etmə və özünə hörmətin rolunun davamlı artması ilə inkişaf edir.
“Müstəqillik” çoxşaxəli və psixoloji cəhətdən mürəkkəb bir fenomendir, daha çox məna yaradan, keyfiyyət xüsusiyyəti hər hansı bir fəaliyyət sahəsi və özünəməxsus meyarları olan şəxsiyyət.
Müstəqilliyin portretinə son toxunuş- uğursuzluq planlaşdırılandan imtina etməyə səbəb olmadığı zaman nəticələrə nail olmaqda əzmkarlıq. Bu baxımdan müstəqilliyin aşılanmasının tərbiyəvi cəhətlərindən danışmaq istərdim. İradə, səbr və məsuliyyəti inkişaf etdirmək çox vacibdir. Tərbiyəçinin rolu başlayan işi başa çatdıran hərəkətləri stimullaşdırmaqdır. Uşaq ətrafdakı biri ilə güclərini birləşdirməyi düşünürsə, xüsusilə dəyərlidir. Bizim vəziyyətimizdə müəllim.

Uşaqlar təbiətcə kəşfiyyatçılardır, hər şeyi sevinc və heyrətlə kəşf edirlər. dünya, müxtəlif növ tədqiqat fəaliyyətlərinə, xüsusən elementar təcrübələrə böyük maraq göstərir.

Təcrübə uşaqların fəaliyyətinin bütün sahələrinə nüfuz edir: yemək, oynamaq, öyrənmək, gəzmək. Eksperimental fəaliyyət, oyunla yanaşı, məktəbəqədər uşağın aparıcı fəaliyyətidir - təsirli və əlçatan vasitə intellektual, bilişsel inkişaf. Əsas odur ki, uşaqların tədqiqata və kəşflərə marağı zaman keçdikcə sönməsin. Uşaqların idrak fəaliyyətinin inkişafında eksperimentin əhəmiyyətinin dərk edilməsi məktəbəqədər yaş, onlara şərait yaratmağa çalışır eksperimental fəaliyyətlər mövzunu inkişaf etdirən mühit yaratmaqla işə başlamaq lazımdır: eksperiment guşəsinin təşkili, avadanlıq və materialların seçilməsi, oyunlar və təcrübələr. Oyunların seçimini etmək lazımdır - təcrübələr, inkişaf etdirin uzunmüddətli planlar eksperimental fəaliyyətlər üzrə, məktəbəqədər yaşda eksperimental fəaliyyətlər üzrə eksperiment oyunlarının kartoqramını tərtib edin.

Uyğun olaraq illik plan iş 01.04. 2016 Uşaq bağçasında “Ən yaxşı idrak və tədqiqat mərkəzi” müsabiqəsi keçirilmişdir

Yarışda məktəbəqədər təhsil müəssisələrinin bütün yaş qrupları iştirak edib. Hər birində yaş qrupu Məktəbəqədər təhsil müəssisələrində orijinal adlarla tədqiqat fəaliyyəti mərkəzləri yaradılmışdır: "Gnomes laboratoriyası", "Poçemuçki", " Gənc tədqiqatçılar" və s.

Uşaq mini-laboratoriyalarında tədris və tədqiqat fəaliyyəti üçün lazım olan hər şey var: müxtəlif alətlər, su və qum ilə təcrübə mərkəzləri, mərmi, daş və həşərat kolleksiyaları ilə daimi sərgi üçün yer.

Müəllimlərlə birlikdə oğlanlar və qızlar suyun müxtəlif vəziyyətlərini maraqla araşdıra, duz kristalları yetişdirə, bitkilərin böyüməsini izləyə və ilk elmi nəticələrini verə bilərlər.

Münsiflər heyəti 3 No-li II kiçik qrupda (müəllimlər İvanina T.V., Qamayunova L.M.) mərkəzin dizaynına müəllimlərin avadanlıq və yaradıcı yanaşmasını xüsusi qeyd etmişdir.

Öyrənmə, yeni şeyləri mənimsəmə prosesi oynaq şəkildə baş verir, çünki təcrübə özlüyündə məqsəd deyil, sadəcə olaraq uşaqları yaşayacaqları dünya ilə tanış etmək üsuludur.

Münsiflər heyətinin qərarı ilə yerlər aşağıdakı kimi bölüşdürüldü:

Gənc yaş qrupu.

I yer - ümumi inkişaf yönümlü II kiçik qrup №3 - müəllimlər İvanina T.V., Qamayunova L.M.

Böyük yaş qrupu

I yer - 7 nömrəli birləşdirilmiş oriyentasiya məktəbə hazırlıq qrupu - tərbiyəçilər Ternovaya N.V., İvannikova T.G.

Natalya İlina

Bələdiyyə büdcə məktəbəqədər təhsil müəssisəsinin uşaqları, müəllimləri üçün eksperimental fəaliyyətlərin təşkili Təhsil müəssisəsi"Novolyalinsky şəhər rayonu" uşaqlara təcrübələr, müşahidələr və təcrübələr aparmaq imkanı verən Məktəbəqədər Təhsil üzrə Federal Dövlət Təhsil Standartını nəzərə alaraq inkişaf edən fənn-məkan mühiti yaradır.

Hər qrupda təcrübə mərkəzləri yaradılmışdır. Bu mərkəzlər uşaq tədqiqatları üçün bir növ mini-laboratoriyalardır. Mərkəzlər uşaqların həm mütəşəkkil, həm də müstəqil tədqiqat fəaliyyəti üçün nəzərdə tutulub.

Eksperimental mərkəzlər aşağıdakılarla təchiz edilmişdir:

- təbii material(daşlar, gil, qum, qabıqlar, lələklər, konuslar, ağacların kəsikləri və yarpaqları, toxumlar və s.);

- təkrar emal edilmiş material(dəri, xəz, parça, plastik, ağac, mantar və s. parçaları);

- tibbi material(pipetlər, kolbalar, iynəsiz şprislər, ölçü qaşıqları, rezin lampalar və s.);

- köməkçi cihazlar(böyüdücü eynək, tərəzi, qum saatı, kompas, maqnit, müxtəlif gəmilər);

- digər material(güzgülər, yağ, un, duz, şəkər, süzgəclər, hökmdarlar, ölçü lentləri və s.);

- əlavə avadanlıq(uşaq xalatları, yağlı önlüklər, dəsmallar, saxlama qabları).

Mərkəzlərdə alətlərin və materialların saxlanması, eləcə də təcrübələrin aparılması üçün yer var.

Təcrübə mərkəzlərindəki material uşaqların inkişaf xüsusiyyətlərinə uyğundur. Bundan əlavə, gələcək inkişafları nəzərə alaraq daha mürəkkəb eksperimentlər aparmaq üçün material və avadanlıq var.


"Möcüzələr Anbarı" kiçik qrup təcrübə mərkəzindəüçün material topladı duyğu inkişafı uşaqlar: müxtəlif parça parçaları, xəz, rezin oyuncaqlar, təbii materiallar (şam qozaları, böyük daşlar, tərəzi, üfürmək üçün material, müxtəlif rəngli və ölçülü paltar sancaqları, yıxılan matryoshka kuklası, eşitmə qavrayışının inkişafı üçün - məzmunu olan bankalar cingilti və xışıltı.


Bir "xəzinə" var - bu, parlaqlığı ilə uşaqları maraqlandıran əşyalar olan sensor qutudur: muncuqlar, mini oyuncaqlar, böyük rəngli taxta muncuqlar, qabıq və s.

Sensor qutusu uşaqlarda maraq, təxəyyül, konsentrasiya və incə motor bacarıqlarını inkişaf etdirir.


IN orta qrup"Poçemuçki" laboratoriyası yaradılmışdır. Əlavə təbii materiallar: lələklər, qum, torpaq, müxtəlif toxumlar, qabıqlar, daşlar, palamutlar, yarpaqlar. Tibbi materialdan istifadə olunur: pipetlər, kolbalar, şprislər, rezin lampalar. İstifadə olunan avadanlıqlar: qum saatları, maqnitlər, böyüdücü şüşələr, qum dəyirmanı, müxtəlif qablar.


Uşaqlar həşərat kolleksiyasına maraqla baxırlar.


İnkişaf üçün toxunma hissləri Oyunlarda "sensasiya qutusu"ndan istifadə olunur, burada kiçik oyuncaqlar yerləşdirilir ki, onları əllərlə toxunmaqla müəyyən etmək olar.


Şagirdlər suda böyüyən və genişlənən çoxrəngli topları diqqətlə müşahidə edirlər.


Sensor inkişafı üçün, içərisində müxtəlif qoxuları olan maddələr və otlar yerləşdirilən deşikli Kinder Surprise qabları istifadə olunur.


Böyük qrupda "Lyuboznayki" laboratoriyası yaradıldı. Mərkəz müxtəlif ölçülü, formalı, çəkisi olan əşyalarla (böyük muncuqlar, Kinder sürpriz yumurtaları, çoxrəngli daşlar, maqnitlər) tamamlanır.

Su və bəzi qida məhsulları (şəkər, duz, nişasta, un, yağ) olan qablar sərbəst buraxılır. Kifayət qədər miqdarda "tullantı materialı": iplər, krujevalar, örgülər, taxta makaralar, paltar sancaqları, mantarlar. Köməkçi qurğular: böyüdücü şüşə, qum saatı, mikroskop, böyüdücü şüşələr, güzgülər, ələk, hunilər, buz küpləri.


Yağlı önlüklər, qollar, rezin əlcəklər və cır-cındırlar istifadə olunur.

Uşaqların maarifləndirici kitablara baxmaq imkanı var.


IN hazırlıq qrupu“Bayquş dayının gizli laboratoriyası” nəzərdə tutulmuşdur. Elm Mərkəziölçü alətləri (kompaslar, müxtəlif hökmdarlar, qum saatları, həcmli kolbalar) ilə tamamlanır.

Uşaqların maarifləndirici kitablara, tematik albomlara baxmaq və özbaşına təcrübələr aparmaq üçün diaqram kartlarından istifadə etmək imkanı var.

Tədris ili ərzində müxtəlif kolleksiyalar təşkil edilir: çay, dəniz və dekorativ daşlar, qabıqlar, rəngli qum.

Təcrübə mərkəzləri təchiz edilərkən aşağıdakı tələblər nəzərə alınıb:

adekvatlıq,

Yerin mövcudluğu,

Uşaqların həyatı və sağlamlığı üçün təhlükəsizlik, sanitar normalar. Hər bir uşaq davranış qaydaları və təcrübələrin aparılması qaydası ilə tanışdır.

Mini-laboratoriyaların əsas vəzifələrindən biri uşaqlara sual verməyi, özləri axtarmağı və cavab tapmağı öyrətməkdir.

Mütəşəkkil eksperiment mərkəzləri uşaqlara müstəqillik nümayiş etdirmək, idrak maraqlarının səviyyəsini artırmaq, düşüncə proseslərini aktivləşdirmək imkanı verir. Şagirdlərimiz oynamaqdan, təcrübə etməkdən və öyrənməkdən zövq alırlar.

Mövzu ilə bağlı nəşrlər:

Sizi qrupumuzla tanış etmək istərdim! Yenisi üçün belə dizayn etdik tədris ili. İnkişaf edən subyekt-məkan mühitinin təşkili.

Valideynlər üçün məsləhət "Uşaqların evdə eksperimentinin təşkili". Mənə deyin - və mən unudacağam, Mənə göstərin - və xatırlayacağam, Qoy cəhd edim - başa düşərəm. (Çin atalar sözü) Uşaq eksperimentləri- bu biridir.

İnkişaf edən subyekt-məkan mühiti zəngin olmalı və ehtiyaclara cavab verməlidir uşaqlıq. Kosmosun təşkili.

Salam, Hörmətli həmkarlar! Müəllim kimi vizual incəsənət, Bağçada fəaliyyətimə tərbiyəvi zənginləşmə ilə başladım.

Eksperiment prosesində böyük məktəbəqədər yaşlı uşaqların idrak və tədqiqat fəaliyyətinin təşkili Eksperiment prosesində böyük məktəbəqədər yaşlı uşaqların idrak və tədqiqat fəaliyyətinin təşkili Müasir.

Uşağın, o cümlədən qonşu ərazinin inkişafı üçün vahid təhsil məkanı yaratmağın yollarından biri, qonşu ərazi də daxil olmaqla, uşağın inkişafı üçün vahid təhsil məkanının yaradılmasının yollarından biri ola bilər. Mərkəzlərin yaradılmasıdır təhsil və tədqiqatüzrə fəaliyyətlər məktəbəqədər təhsil müəssisəsinin ərazisi


Barnaulda MBDOU 217 təcrübəsindən Uşaq bağçasının ərazisində bir neçə xüsusi olanlar hazırlanır. təhsil marşrutları müxtəlif kateqoriyalar uşaqların sağlamlıq qrupundan, yaşından, maraqlarından asılı olaraq çətinliklər. Uşaq bağçasının ərazisində uşaqların sağlamlıq qrupundan, yaşından və maraqlarından asılı olaraq müxtəlif çətinlik səviyyələrində bir neçə xüsusi təhsil marşrutu hazırlanır.



Təhsil yolları asfaltda oyun sahəsinə, təhsil və tədqiqat mərkəzlərinə, ekoloji və sağlamlıq yollarına baş çəkməklə məktəbəqədər təhsil müəssisəsinin ərazisindən uşaqlar üçün xüsusi təşkil edilmiş marşrutlardır. Təhsil yolları asfaltda oyun sahəsinə, təhsil və tədqiqat mərkəzlərinə, ekoloji və sağlamlıq yollarına baş çəkməklə məktəbəqədər təhsil müəssisəsinin ərazisindən uşaqlar üçün xüsusi təşkil edilmiş marşrutlardır. Sağlamlıq yolu ilə gəzintilər təbii şəraitdə, təmiz havada, tempi və fiziki fəaliyyətin tədricən artırılması prinsipi ilə həyata keçirilir ki, bu da sərtləşməyə, fiziki dözümlülüyün artmasına və uşaqların psixo-emosional fəaliyyətinin normallaşmasına kömək edir. Sağlamlıq yolu ilə gəzintilər təbii şəraitdə, təmiz havada, tempi və fiziki fəaliyyətin tədricən artırılması prinsipi ilə həyata keçirilir ki, bu da sərtləşməyə, fiziki dözümlülüyün artmasına və uşaqların psixo-emosional fəaliyyətinin normallaşmasına kömək edir.


Gəzinti üçün bir neçə marşrutun (sağlamlıq cığırlarının) salına biləcəyi məktəbəqədər təhsil müəssisəsinin ərazisi oyun, əyləncə, bədən tərbiyəsi və mədəni-maarif tədbirləri üçün nəzərdə tutulmuş əlverişli sanitar-gigiyenik şəraitə malik yaşıllıq sahəsi olmalıdır. məktəbəqədər uşaqlar. Gəzinti üçün bir neçə marşrutun (sağlamlıq cığırlarının) salına biləcəyi məktəbəqədər təhsil müəssisəsinin ərazisi oyun, əyləncə, bədən tərbiyəsi və mədəni-maarif tədbirləri üçün nəzərdə tutulmuş əlverişli sanitar-gigiyenik şəraitə malik yaşıllıq sahəsi olmalıdır. məktəbəqədər uşaqlar.




Marşruta təkcə xüsusi yaradılmış Mərkəzlər deyil, həm də məktəbəqədər təhsil müəssisəsinin ərazisində idman meydançası, asfalt oyun meydançası, sağlamlıq cığırı, ekoloji cığır, gül bağları, bağça, istixana və digər mümkün obyektlər daxildir. Marşruta təkcə xüsusi yaradılmış Mərkəzlər deyil, həm də məktəbəqədər təhsil müəssisəsinin ərazisində idman meydançası, asfalt oyun meydançası, sağlamlıq cığırı, ekoloji cığır, gül bağları, bağça, istixana və digər mümkün obyektlər daxildir.


Gəzinti quruluşu: toplanaraq yolda növbəti dayanacağa keçmək; toplama və yolda növbəti dayanacağa qədər hərəkət; uşaqların və böyüklərin idrak və tədqiqat fəaliyyətini dayandırmaq, dayandırmaq; uşaqların və böyüklərin idrak və tədqiqat fəaliyyətini dayandırmaq, dayandırmaq; istirahət oyunları və fiziki məşqlər kompleksi; istirahət oyunları və fiziki məşqlər kompleksi; müstəqil fəaliyyət uşaqlar; uşaqların müstəqil fəaliyyəti; məktəbəqədər uşaqların toplanması və məktəbəqədər uşaqların qrup kolleksiyasına qayıtmaq və qrupa qayıtmaq


Gəzinti gəzintilərinin məzmunu seçilmiş mövzudan, ilin vaxtından və hava şəraitindən asılıdır.Müəllimlər cığırın məzmununa aşağıdakıları daxil edə bilərlər: maarifləndirici söhbətlər həşəratları müşahidə edən maarifləndirici söhbətlər, quşlar, həşəratları müşahidə edən bitkilər, quşlar, bitkilərin toplanması təbii material təbii material toplusu, uşaqlara tanış olan aktiv və didaktik oyunlar, uşaqlara tanış olan aktiv və didaktik oyunlar, diqqət üçün oyunlar, diqqət üçün oyunlar







Bir Mərkəzdən (və ya Evdən) sağlamlıq yolu ilə hərəkət edərkən uşaqlar müxtəlif məşqlər edir, təcrübələr aparır, tədqiqatlar aparır, riyaziyyatla məşğul olurlar, şifahi hekayələr qururlar, bitkilərin xüsusiyyətlərini, quşların və heyvanların izlərini öyrənirlər, fiziki məşqlər edirlər, açıq havada oynayırlar və asfalt oyunları. Bir Mərkəzdən (və ya Evdən) sağlamlıq yolu ilə hərəkət edərkən uşaqlar müxtəlif məşqlər edir, təcrübələr aparır, tədqiqatlar aparır, riyaziyyatla məşğul olurlar, şifahi hekayələr qururlar, bitkilərin xüsusiyyətlərini, quşların və heyvanların izlərini öyrənirlər, fiziki məşqlər edirlər, açıq havada oynayırlar və asfalt oyunları.


Belə oyun sahəsi uşaq çox şey öyrənir - xarici dünya ilə ünsiyyət qurmaq, o, böyük və inkişaf edir gözəl motor bacarıqları, nitq, intonasiya, göz, korrelyasiya hərəkətləri. Belə bir oyun məkanında uşaq çox şey öyrənir - xarici dünya ilə ünsiyyət qurmaq, o, böyük və incə motor bacarıqlarını, nitqini, intonasiyasını, gözünü, korrelyasiya hərəkətlərini inkişaf etdirir.













İdman oyunları idman oyunları ilin vaxtından asılı olaraq sağlamlaşdırıcı fiziki məşqlər toplusu və hava şəraiti, yaş xüsusiyyətləri uşaqlar ilin vaxtından və hava şəraitindən, uşaqların yaş xüsusiyyətlərindən asılı olaraq sağlamlaşdırıcı fiziki məşqlər toplusu




"Samodelkinin Evi" Masalar, skamyalar, çardaqlar, saxlama və çeşidləmə üçün qablar. Saxlama və çeşidləmə üçün masalar, skamyalar, çardaqlar, qablar. Bu, quraşdırmalar yarada biləcəyiniz bir növ atelyedir tullantı material, karton, plastik şüşələr, müxtəlif maşınlardan, piramidalardan, mexanizmlərdən və s. Bu, tullantılardan, kartondan, plastik butulkalardan, müxtəlif avtomobillərdən köhnə qırıq hissələrdən, piramidalardan, mexanizmlərdən və s.-dən qurğular yarada biləcəyiniz bir növ Emalatxanadır.


Quraşdırmaların yaradılması İnstalyasiyaların adi sənətkarlıqdan fərqi ondan ibarətdir ki, uşaq sərgidə iştirak etmək üçün sadəcə hansısa “incəsənət obyekti”nin yaradılmasında iştirak etmir, həm də onun fəal istifadəçisi, oyunçudur. Quraşdırmaların adi sənətkarlıqdan fərqi ondan ibarətdir ki, uşaq sərgidə iştirak etmək üçün sadəcə hansısa “incəsənət obyekti”nin yaradılmasında iştirak etmir, həm də onun fəal istifadəçisi, oyunçudur. Kompozisiya hərəkət edirsə, məsələn, pervaneler, səs effektləri ilə, uşaq aktiv şəkildə döyə bilər, cingildəyə bilər və bütün bunlar nəinki mümkün, hətta yaradılmış sərginin yaşaması üçün lazımdır. Kompozisiya hərəkət edirsə, məsələn, pervaneler, səs effektləri ilə, uşaq aktiv şəkildə döyə bilər, cingildəyə bilər və bütün bunlar nəinki mümkün, hətta yaradılmış sərginin yaşaması üçün lazımdır.


























Kontur bəzi fiqurları, məsələn, "Qurbağa şahzadə", "Baba Yaga", "Düyməcik", "Daban", "Çəkməli pişik" və ya "raket", "imarət" skeletini ifadə edir. , “Babanın evi” yagi”. Kontur bəzi fiqurları, məsələn, "Qurbağa şahzadə", "Baba Yaga", "Düyməcik", "Daban", "Çəkməli pişik" və ya "raket", "imarət" skeletini ifadə edir. , “Babanın evi” yagi”. Qruplar üçün oyun meydançaları müxtəlif yaşlarda daşların, kötüklərin, ağac gövdələrinin və s. mənzərəli səpələnmiş qazonlarla, yaşıllıq sahələri ilə növbələşməlidir.Müxtəlif yaş qrupları üçün oyun meydançaları kompleksləri qazonlarla, pulsuz istifadə olunan landşaftın yaşıl sahələri ilə növbələşməlidir; hansı daşların mənzərəli səpələnmiş olduğu, kötüklər, ağac gövdələri və s.



Təcrübə Davydov O.I.-nin nəşrində təqdim olunur. Uşaq bağçasının ərazisində təhsil sağlamlıq yolları (Federal Dövlət Təhsil Standartının tələblərini nəzərə alaraq gəzinti zamanı uşaqların idrak və tədqiqat fəaliyyəti). – AltGPA, səh. Davydova O.I. Uşaq bağçasının ərazisində təhsil sağlamlıq yolları (Federal Dövlət Təhsil Standartının tələblərini nəzərə alaraq gəzinti zamanı uşaqların idrak və tədqiqat fəaliyyəti). – AltGPA, səh. Davydova O.I. Uşaq bağçasının ərazisində təhsil sağlamlıq yolları / Böyük müəllimin kataloqu məktəbəqədər. – – 7. – Davydovadan O.İ. Uşaq bağçasının ərazisində təhsil sağlamlığı yolları / Məktəbəqədər təhsil müəssisəsinin baş müəlliminin kataloqu. – – 7. – C